Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Категорії:

Ініціатива “Хаби ІТ-Незламності” — для кого, навіщо та як це допоможе?

Харківський ІТ-бізнес встояв під час навали 24 лютого, вже з квітня на 95 відсотків відновивши роботу. Харківський ІТ Кластер не тільки продовжив свою роботу, але й значно виріс, об’єднавши понад 210 ІТ-компаній-учасників та партнерів, команди яких розмістились тепер не тільки в Харкові, але й по всій Україні та за кордоном. Тож допомога, вплив та захист для ком’юніті Kharkiv IT Cluster тепер не має фізичних кордонів – ми там, де наша спільнота.

Але попереду ІТ-бізнес чекає новий виклик — продовження роботи під час блекаутів через ворожі обстріли критичної інфраструктури.

Саме тому, команда Kharkiv IT Cluster запускає нову ініціативу “Хаби ІТ-Незламності”.

Мета проєкту: координаційно та інформаційно допомогти максимальній кількості ІТ-компаній та айтівців збудувати свої “Хаби ІТ-Незламності” або долучитись до тих, які ІТ-компанії-учасники Kharkiv IT Cluster за координації команди кластеру вже відкривають по всій країні.

На цій сторінці ми будемо збирати та публікувати максимально корисну аналітику щодо тих знань, які знадобляться кожному для побудови свого власного “Хабу ІТ-Незламності”.

Віримо, що тільки разом, обмінюючись знаннями, досвідом, просторами та підтримкою, ми зможемо протистояти новому виклику та перемогти!

💙 Чому ця ініціатива буде корисна кожному ІТ-бізнесу та айтівцю в Україні
💙 Як забезпечити доступ до інтернету під час блекауту
💙 Електрика під час блекауту – що робити та як створити запас для роботи
💙 Практичний приклад від Bini Games

Чому ця ініціатива буде корисна кожному ІТ-бізнесу та айтівцю в Україні?

Війна в Україні триває досі. Зима стане важкою для більшої частини населення, особливо — для фахівців зі сфери ІТ, адже наша робота прямо залежить від доступу до мережі інтернет та наявності живлення для всієї необхідної техніки.

Уже зараз абсолютна більшість із нас стикається з плановими та аварійними відключеннями електроживлення і дуже часто немає інтернету. І хоча наразі ці складнощі не є критичними, проте вони є причинами безлічі проблем та незручностей для айтівців. Важливо розуміти, що ситуація досі не стала критичною завдяки сукупності деяких факторів:

 • енергосистема України мала суттєвий запас міцності та надлишковості (ми експортували велику частину виробленої енергії, тому перші удари фактично лише позбавили нас надлишку);
 • енергоспоживання в теплу пору року суттєво менше зимового;
 • у країні був запас необхідних складників та обладнання для ремонту або оперативного введення резервних магістралей електроживлення.

всім варто усвідомлювати наступне:

 • немає підстав вважати, що атаки на інфраструктурні об’єкти України припиняться. Навпаки — швидше в кожного є впевненість, що ці цинічні дії будуть ще неодноразово повторюватися;
 • планові та аварійні відключення електроенергії самі собою є складними, до того ж аварійно небезпечні маніпуляції не додають міцності енергосистемі України в цілому;
 • сам факт зими може погіршити ситуацію і без додаткових атак на енергооб’єкти.

Ситуація, яка склалася, наразі немає конкретної “чарівної пігулки”. Відсутність єдиної правильної реакції на виклики, які постають перед нами, просто не існує через те, що стратегія і засоби реагування залежать від вірогідності настання різних подій та пов’язаних з ними наслідків.

Зараз неможливо передбачити, де та наскільки складна ситуація може скластися. Проте це не значить, що важливі для нас питання можна залишити напризволяще. У нинішніх умовах категорично забороняється поверхнево ставитися до потенційних загроз.

У зв’язку з цим ми структурували можливі варіанти по забезпеченню інтернет-зв’язком та електроенергією, а також спробували з’єднати ці рішення в комплексні варіанти реагування. Схему з цими варіантами можна переглянути нижче.

 

Легенда схеми (як її читати):

 • Стратегії забезпечення інтернетом та електрикою відрізняються залежно від типу населеного пункту, в якому ви знаходитесь, і за типом житла, в якому ви проживаєте. Наприклад, у великому місті існує більша ймовірність того, що ви знайдете потрібного оператора дротового інтернету, ніж десь у маленькому селищі. У приватному секторі для багатьох сценаріїв Starlink може бути гарним і навіть надлишковим варіантом, а в багатоповерхівці мегаполісу він може бути неможливим варіантом.
 • Стратегії відрізняються залежно від тривалості й періодичності перебоїв — разові короткострокові перебої можуть взагалі не вимагати додаткового технічного резервування, а довші й часті вимагають досить серйозних і гнучких рішень. Важливо: стратегія енергонезалежності для серйозніших сценаріїв покриває легші сценарії. Тобто — ультимативне рішення, розраховане на довгі перебої, виручить вас і у разі коротких перебоїв, але не навпаки.
 • Кольорове позначення стратегій відображає нашу суб’єктивну оцінку можливості ефективно протистояти проблемам. Наприклад, при тривалих і тотальних відключеннях в умовах зимового мегаполісу на перший план вийдуть побутові проблеми (водопостачання, теплопостачання, нестача пального і т.д.) і в цих умовах найбільш ефективним рішенням буде змінити локацію, ніж намагатися зробити неможливе.
 • Пріоритезація технічних рішень у кожній окремо взятій стратегії (випадку), заснована на нашій суб’єктивній оцінці ефективності та доцільності. Тобто, чим вищий спосіб у списку, тим з більшою ймовірністю ви вирішите проблему при мінімальних зусиллях/витратах.

Важливо: схема є спробою відобразити найбільш узагальнені сценарії та технічні рішення у цих межах. У кожного з нас може бути специфіка, яка суттєво вплине на те, яким чином нам краще реагувати. Однак, такі випадки щвидше є винятком, аніж правилом. Наприклад, ви можете жити на останньому поверсі багатоповерхівки й бути в добрих стосунках з кервником ОСББ, який дозволить вам на даху встановити Старлінк, ще й генератор поставить власним коштом, якщо ви розшарите для нього інтернет.

Також слід зазначити, що крім технічних способів реагування не слід нехтувати суто організаційною оптимізацією процесу роботи. Особливо це може бути актуальним для ролей та фахівців, для яких “онлайн” менш критичний. До таких способів належать:

 • поліпшення асинхронних комунікацій;
 • звичайний телефонний зв’язок;
 • резервні таски, що не вимагають комунікацій на випадок, коли основне завдання буде застопорене й вимагатиме “онлайну”;
 • інші.

Отже давайте докладно розберемо, як створити автономний домашній офіс для працівника IT-індустрії, або для будь-кого, чия робота зосереджена в інтернеті.

Як забезпечити доступ до інтернету під час блекауту?

Провідний інтернет

Дротовий домашній інтернет є одним з основних способів забезпечення зв’язку для роботи, навіть у наявних умовах перебоїв з енергопостачанням.

Основні переваги:

 • відносно стабільна швидкість інтернету для комфортної роботи;
 • організаційна простота підключення;
 • може бути масовим рішенням для більшості локацій та ситуацій;
 • порівняно висока стресостійкість для сценаріїв коротко- та середньострокових відключень електрики (дата-центри здебільшого забезпечені резервним живленням, у тому числі генераторами).

Основні недоліки:

 • у випадку з оптичним або adsl-рішенням потрібне забезпечення живленням як мінімум конвертера.

а) ADSL/VDSL технологія

s-l1600-480x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Clusterunnamed-1 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Як би це парадоксально не звучало, але ADSL-технологія ще й досі жива. Найяскравіший її провайдер — Укртелеком. І ця технологія може вважатися однією з потенційно стресостійких з ряду причин:

 • лінії звичайного телефонного зв’язку мало завантажені;
 • об’єкти зв’язку Укртелеком є ​​стратегічно важливими об’єктами, у зв’язку з чим забезпечуються резервними джерелами енергозабезпечення.

unnamed-2 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Важливо:швидше за все підключення можливе лише у старих будинках/житлових масивах (тобто там, де раніше у квартирах/будинках були звичайні телефони). Так само важливо розуміти, що у квартиру буде заведено тільки телефонний провід, тому аби з нього з’явився інтернет, потрібно знайти спеціальний конвертер/роутер, який вимагатиме електроживлення.

Можливість підключення телефонного інтернету за конкретною адресою можна дізнатися за гарячою лінією Укртелекому.

б) Оптоволоконне підключення у квартиру/будинок

unnamed-3 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Clusterunnamed-4 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Варто розуміти, що деякий час тому найпоширенішим був спосіб підключення, при якому у квартиру/будинок заводився лише дріт “вита пара”. Оптоволокно там використовувалося лише для магістральної інфраструктури провайдера. Однак у великих містах та приватному секторі доволі часто, а в маленьких містах місцями з’являються оператори або пакети послуг, які передбачають підведення саме оптоволоконного кабелю безпосередньо у квартиру/приватний будинок. Крім явних переваг у потенційній швидкості, у великій кількості випадків такий спосіб підключення буде стресостійким до відключень електроенергії. Важливо розуміти, що для “видобування” інтернету з такого дроту потрібно живити медіаконвертер та для зручності Wi-Fi роутер. Але сам сигнал до медіаконвертера у вашій квартирі в більшості випадків приходитиме незалежно від відключень енергопостачання.

Важливо: необхідно дізнатися в усіх провайдерів вашого міста/района про те, чи є в них технічна можливість забезпечити оптоволоконне підключення до вашого будинку/квартири, а також додатково уточнити, чи надходитиме сигнал при відключеннях світла (за умови, що ви резервно запитаєте медіаконвертер і опціонально роутер).

У досить великих містах і приватному секторі навколо великих міст практично зі 100% ймовірністю можна знайти провайдера, який зможе здійснити оптоволоконне підключення, яке нас влаштує.

с) “Вита пара”

unnamed-5 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Широко розповсюджений метод з’єднання з інтернетом, у якому стандартний та всім знайомий дріт «вита пара» запускається у квартиру/будинок, який можна підключити або до роутеру Wi-Fi, або, якщо ви хочете, безпосередньо вставити в ноутбук. Це єдиний метод, який потенційно може працювати без необхідності живлення будь-яких «коробочок» (ви можете вставати безпосередньо в порт на ноутбуці/ПК, якщо такі є), але менш ймовірним через наступне.

За такого технічного з’єднання дроти “вита пара” розгалужуються квартирами від розподільчого комутатора, який часто знаходиться в під’їзді. У зв’язку з цим, присутність або відсутність інтернету у дроті у вашій квартирі залежить від того, чи забезпечив провайдер резервне живлення цього комутатора.

Важливо: ми наполегливо рекомендуємо зателефонувати всім провайдерам, доступним у вашому місті/будинку. У тих випадках, коли вони надають з’єднання за допомогою технології “вита пара”, необхідно уточнити, чи є у них резервне джерело живлення для їх комутатора та чи буде інтернет у випадках вимкнення електроенергії. Враховуючи ситуацію в країні, багато провайдерів зараз встановлюють резервні джерела на такі комутатори в під’їздах (Воля, Вега, хтось інший…).

Якщо наразі провайдер цього не робить, ми рекомендуємо попросити або запропонувати оператору здійснити таке резервне живлення їх обладнання в під’їзді, у тому числі пропонуючи власну фінансову участь (уже є багато кейсів у містах, де провайдери погоджувалися). У цьому випадку ваш дротовий інтернет у вашому будинку буде працювати протягом 2-8 годин після вимкнення електроенергії (залежно від ємності акумуляторів, встановлених провайдером).

У той же час, якщо ваш ноутбук має відповідне гніздо, ви можете використовувати з’єднання, просто вставивши у нього дріт “скручена пара”. Для більшої зручності, необхідно забезпечувати живленням відповідний роутер, який ви маєте у квартирі.

Мобільний інтернет

Мобільний інтернет — це інтернет, який надається мобільними операторами через вежу телефонної станції.

Працездатність мобільного інтернету залежить від двох параметрів:

 • сили сигналу 4G конкретної вежі конкретного оператора;
 • навантаження на канал цієї вежі (кількість активних користувачів інтернету * ступінь навантаження кожного з них)

Коли трапляються вимкнення світла, обидва ці параметри змінюються, але ступінь їх впливу відрізняється залежно від ряду умов.

Сила сигналу 4G обладнання:

Кожна вежа зв’язку у кожного оператора має те чи інше резервне забезпечення. У найпоширенішому випадку це батареї, у більш досконалому — генератор + батареї. Під час вимкнення світла, вежа намагається підтримувати силу сигналу у всіх діапазонах (4G, звичайний зв’язок GSM) до певного відсотка заряду батареї, поступово послаблюючи 4G-з’єднання та надаючи пріоритет звичайному зв’язку GSM для здійснення дзвінків.

Ми можемо побачити цей процес, коли на наших смртфонах зменшується “кількість паличок сигналу” або значок LTE змінюється на 3G, а потім на Edge. Це досить логічно — такий алгоритм дозволяє довше підтримувати критичний зв’язок — дзвінки та SMS. Наразі оператори значно покращують можливість резервування живлення своїх мереж.

Навантаження на канал вежі:

Коли відбувається відключення електроенергії, споживчі пристрої (телефони) починають масово від’єднуватися від домашніх або інших мереж Wi-Fi та автоматично переходити на мобільний інтернет. Це призводить до того, що навіть при сильному сигналі “кількості інтернету” недостатньо для всіх. Це саме той фактор, на який посилаються оператори та звертаються до мешканців із проханням щодо зменшення споживання трафіку, відключивши автоматичне завантаження медіа-файлів у месенджерах тощо.

Висновок: Розуміння двох описаних вище факторів призводить до розуміння того, що проблема зникнення мобільного інтернету існує, але це не так критично й безальтернативно, як це може здатися на перший погляд. Можливо, у вашому районі у когось з операторів вежа забезпечена генератором (або великими батареями, що дозволить вам мати сильний сигнал протягом 2-4 годин), і в той же час кількість абонентів у цього оператора не є критичною, щоб мережа змогла впоратися з навантаженням.

Приклади: особисто у мене мережа Vodafone «падає», але в той же час є хороший мобільний інтернет від Київстар, який дозволяє, хоч і з перебоями, але бути на мітингах з камерою. У той же час в іншому кінці міста у мого товариша добре працює мобільний інтернет Life, а буквально в сусідньому місті ситуація для провайдерів може бути діаметрально протилежною.

а) Роздати мобільний інтернет з телефону

1669385587__fay_1_650x410-640x404 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Найпростіший спосіб, який може допомогти, якщо так співпало, що зв’язок вашого поточного оператора “тримається” під час короткочасних відключень. Я рекомендую спостерігати або запитати друзів, як поводиться інтернет інших операторів під час вимкнення електроенергії. Якщо у вас є старий телефон або ваш особистий смартфон має 2 SIM-карти чи підтримує технологію e-sim, тоді ви можете використовувати іншого оператора як резервне джерело мобільного інтернету у випадку короткострокових перебоїв. Просто вмикаєте роздачу мобільного інтернету у смартфоні і працюєте на ноутбуці.

б) 4G модем або Wi-Fi роутер з 4G

zte-mf79u-101108-1200x800-1-640x427 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster936989-558x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster1788.970-480x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Ці пристрої мають різні форм фактори — незалежні невеликі блоки з внутрішнім акумулятором; у вигляді флеш-модуля (як флеш-карта) або у вигляді звичайного Wi-Fi  роутера з живленням від розетки (з акумулятором або без нього). Єдина відмінність від методу з мобільним телефоном полягає в тому, що ці модулі отримують сигнал трохи краще, і взагалі в деяких випадках зручно мати окремий пристрій для мобільного інтернету, особливо якщо ви подорожуєте.

в) 4G модем або маршрутизатор Wi-Fi із 4G із зовнішньою антеною

unnamed-6 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster unnamed-7 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster unnamed-8 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

У тих випадках, коли проблема з мобільним інтернетом пов’язана саме з силою сигналу, а не з навантаженням на мережу, цей метод може дуже допомогти. Більш ймовірно це стосується приватного сектора з сильним віддаленням від веж зв’язку. Або якщо ви знаєте, що від вас не надто далеко є інша вежа, до якої ви не можете дотягнутися телефоном чи звичайним 4G модемом.

Для підсилення сигналу та використання мобільного інтернету під час відключення електрики з віддалених веж також використовуються 4G модеми, але лише ті, у яких передбачений окремий вихід під зовнішню антену. Антени бувають спрямовані та неспрямовані.

Спрямовані антени:

 • вимагають встановлення в напрямку передбачуваної станції;
 • забезпечують більш високий рівень підсилення сигналу.

Неспрямовані антени:

 • не вимагають спеціальної направленості при встановленні. Посилюють сигнал у 360 градусах;
 • не такий рівень підсилення, як у спрямованих антенах.

Висновок: Цей метод може дуже допомогти в селах, дачних селищах і населених пунктах, віддалених від веж. Часто графік відключення світла на такій вежі не збігається з графіком відключення у вашому домі (вежа в іншій області, далеко від вашого району відключення), у зв’язку з чим вони часто не перевантажені. У той же час у таких областях концентрація користувачів часто менше, ніж у великих містах, що зменшує навантаження в період відключення світла.

Супутниковий інтернет

а) Starlink

unnamed-9 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

starlink-dish-comparison.png-640x348 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Мабуть, найбільш розпіарений метод підключення до інтернету з моменту початку бойових дій. Ключовою перевагою такого методу є його ультимативна самостійність — немає залежності від провайдерів, веж зв’язку тощо. У той же час Starlink помилково уявляється як метод, придатний для всіх. Через особливості як технології, так і самих комплектів, Старлінк має ряд обмежень, які значно зменшують його можливості для реального використання для більшості з нас.

Важливо: наразі вже є 2 покоління тарілок — кругла Gen1 та плоска прямокутна Gen2. У той же час, у другому поколінні є 3 варіанти комплектації та сервісу — Standart, High Performance та Flat High Performance. Обмеження, описані нижче, відносяться до другого покоління (Gen2) з тієї причини, що зараз до замовлення доступні переважно вони. Круглі тарілки можна купити лише з рук.

Ці обмеження включають:

 • необхідність забезпечення видимості приблизно 120 градусів чистого неба (від горизонту, потім над головою і трохи за спиною). Ви можете завантажити додаток Starlink app та оцінити сектор, який потребує тарілки. Важливо: це повинно бути чисте небо без вікон та скла на шляху сигналу (є випадки перегріву тарілок та виходу з ладу). Тобто працювати на підвіконні або лоджії майже зі 100% вірогідністю не буде. Більше того, необхідний сектор 120 градусів робить небажаною установку тарілки прямо поза вікном без достатнього виносу. Встановлення типу звичайної супутникової тарілки телебачення не дає необхідного кута огляду. Виходячи з цього, тарілку в житловому районі слід встановити або на даху, або на достатній віддаленості від стіни будинку (щоб забезпечити 120 градусів).
 • довжина кабелю, що входить у комплект, обмежена 23 метрами. Це дуже серйозне обмеження, враховуючи той факт, що бажано розмістити тарілку на даху. У той же час кабель не зовсім звичайний (як CAT6, але з іншою схемою парування дротів і дозволяючий пропускати до 150 Вт), крім того, із специфічними конекторами. Це призводить до того, що в аматорських умовах його проблематично подовжити без наслідків або замінити. Старлінк у Сполучених Штатах пропонує подовжену версію кабелю у 150 футів (вартість понад 150 доларів), але замовити її в офіційному магазині майже неможливо, хіба що купувати б\в з eBay. Експерименти з подовженням штатного кабелю самостійно зустрічаються на деяких форумах, але ми залишаємо такі втручання на власний розсуд охочих. Як підсумок — у базовому комплекті тарілку майже неможливо встановити в багатоповерхівках через те, що не вистачить дроту до даху.
 • специфічні конектори на дроті — конектори мають досить великі габарити. Щоб завести дріт у житло, потрібно просвердлити досить великий отвір. Якщо у випадку зі звичайним інтернетом у будинок спочатку у маленький отвір заводиться тонкий кабель, і вже у приміщенні кріпиться конектор, то тут дріт уже надходить з масивними конекторами.
 • рівень споживання енергії. Середній оголошений рівень споживання енергії 50-75 Вт, що співвідноситься зі звичайним, не потужним ноутбуком при роботі на повному навантаженні. Більше того, система забезпечується функцією, яка під час снігопаду включає підігрів тарілки для відтавання. У ці періоди споживання енергії збільшується до 150 Вт. Грубо кажучи, тарілка вимагає у 4 рази більше потужності, ніж вищезазначені методи з дротовим інтернетом. Це достатньо сильно впливає на вибір методу резервування живлення (наприклад, якщо ви виберете інвертор + акумулятор, то той самий акумулятор набагато довше зможе живити звичайний роутер або GPON конвертор для оптики, ніж Starlink).
 • прив’язка до штатного роутера (лише для Gen2, тобто плоских тарілок) — у Starlink роутер є одночасно й джерелом живлення для тарілки. Основним обмеженням у стандартному роутері є відсутність виходу для стандартного дроту “вита пара”. Тому роздати інтернет із Starlink дротами на ПК, сусідам або в дальню кімнату немождиво. Для того, щоб інтернет був у ПК, на ПК потрібно встановити приймач Wi-Fi, а для того, щоб «розшарити» інтернет далі, вам потрібні додаткові звичайні роутери Wi-Fi в режимі репітера.

P.S. від Starlink є штатний модуль, який дозволяє підключити звичайний дріт до штатного роутера Starlink, але купити його у вільному доступі проблематично. До того ж це додаткові витрати.

З урахуванням вищевикладеного, можна дійти висновку, що Starlink — рішення, яке найбільш застосовується за умов приватного сектора, малоповерхових забудов і не густонаселених районів. Власне, саме так Старлінк і позиціонується на офіційному сайті й не рекомендується до використання в умовах мегаполісів.

Якщо всі вищезазанчені обмеження не є для вас критичними, то далі виникає питання про те, як отримати супутниковий інтернет Starlink.

Основних способів існує 3, нижче ви знайдете переваги та недоліки кожного з них:

 • замовити на офіційному сайті;
 • замовити за допомогою знайомих у Польщі (або іншої частини Європи);
 • купити чи отримати з рук в Україні.

Замовлення на офіційному сайті:

З початком війни Старлінк відкрив можливість офіційного замовлення тарілок із доставкою в Україну. Спосіб замовлення досить непрозорий, але зараз складається з двох кроків: депозиту/передоплати 60 доларів і остаточної оплати до загальної суми 385 доларів після того, як замовлення буде готове до відправки. Тут і криється основний недолік — час підготовки замовлення непрогнозований і коливається від 2 тижнів до 2 місяців. У моєму випадку час очікування становив 2 місяці, після цього ще близько 3-х тижнів йшло саме відправлення.

До переваг належить те, що ви отримуєте “білий” Starlink за дешевшою ціною з увімкненою опцією portability mode, яка дозволяє вам використовувати тарілку по всій території України (без необхідності змінювати точку прив’язки сервісу). Місячний платіж сервісу наразі складатиме 60 доларів.

До недоліків відноситься непрогнозований термін доставки та відсутність можливості замовити RV версію (у якій є можливість ставити сервіс та платежі на паузу).

Замовлення через знайомих у Польщі:

На польську адресу можна замовити тарілку, яка коштуватиме трохи дорожче — приблизно 480 доларів і трохи дорожче коштуватиме місячна плата (на різних акаунтах дані відрізняються залежно від дати покупки — від 80 до 100 доларів на місяць). Ключова перевага такого способу — швидкість доставки. Судячи з відгуків в інтернеті, тарілку реально отримати в Польщі з термінами від 2-х до 6-ти тижнів. Але цей спосіб не позбавлений частини своїх недоліків:

 • Для того, щоб Польська тарілка працювала в Україні, потрібно замовляти ТІЛЬКИ RV версію. Це опція сервісу, яка дозволяє використовувати тарілку не за місцем прив’язки сервісу, а в будь-якій країні, де є Старлінк. При цьому перший запуск тарілки потрібно провести строго за місцем реєстрації сервісу для того, щоб вона оновила прошивку й активувала RV. Тобто в Польщі має бути довірена людина, яка вперше включить тарілку та запустить (з дотриманням умов про 120 градусів огляду неба тощо)
 • До кінця не зрозуміло, який термін можливого використання RV сервісу, перебуваючи в іншій країні від первинної адреси реєстрації. За загальними правилами — 6 місяців, проте невідомо, як це правило працює для України та як можна потім буде змінювати адресу прив’язки з польської на нашу.
 • RV тарілки мають нижчий пріоритет обслуговування (швидкості) за високого навантаження на мережу. Тобто насамперед на місцевості обслуговуються тарілки з рідною прив’язкою до цієї території, а потім — RV і portability. В умовах малозаселених районів це не має стати критичним, але в місцях із великою концентрацією Starlink це може трохи погіршити показники швидкості. У будь-якому випадку її має вистачати для наших цілей.

Замовлення нових або Б/В тарілок з рук в Україні:

При використанні такого способу ви можете знайти як gen1 так gen2 тарілки. Зверніть увагу, що gen1 тарілки мають на роутері вихід під звичайну виту пару, що є перевагою. Також можна знайти як “білі”, так і “сірі тарілки”.

“Сірі тарілки” — це офіційно ввезені тарілки в рамках або гумдопомоги, або допомоги інших держав, у яких може бути відсутня місячна абонплата. Особисто я купував такі тарілки офіційно та передавав на передову. У якості допомоги Starlink, крім інших поступок, не нараховує за ними орендну плату. Проте невідомо, як і коли за ними вона почне нараховуватись, чи працюватимуть вони після закінчення війни та чи потрібна повторна активація такого супутникового інтернет-зв’язку.

До основних недоліків Starlink слід віднести:

 • ціна — від 30000 до 40000 грн
 • можливість нарватися на недобросовісних продавців — ми повинні отримати не лише тарілку, а й дані акаунту (тобто логін, пароль та саму пошту за допомогою якої ці дані можна міняти прив’язати на себе (у тому числі платіжну картку).

Основна перевага Старлінка — тарілку можна отримати дуже швидко Новою Поштою або за допомогою будь-якої іншої служби доставки.

2.3.2. Інші постачальники супутникового інтернету

У нашій країні існують інші пропозиції супутникового інтернету, зокрема від провайдера Data Group.

Основна перевага — більш оперативне підключення супутникового інтернету, менше обмежень щодо підключення та використання (порівняно зі Starlink) та потенційно менші витрати (вимагає додаткового ресерчу).

Основні недоліки — менша швидкість такого супутникового інтернету (гарантована — 56кбіт/сек, реальна до 25 мбіт/сек на низхідний канал і до 5мбіт/сек на вихідний канал). Загалом, спосіб вимагає додаткового вивчення, але як варіант його слід розглядати.

Електрика під час блекауту – що робити та як створити запас для роботи?

Від чого залежатиме ваш вибір обладнання?

Вибір обладнання для забезпечення електроенергією залежить від таких факторів:

 1. максимальна споживана потужність обладнання, яке потрібно живити;
 2. тип необхідного живлення;
 3. час необхідної автономної роботи;
 4. технічна можливість розміщення відповідного обладнання.

Важливо: з урахуванням вищезазначеного, вважаємо, що вибір способу резервування електроживлення повинен здійснюватися після того, коли ми визначилися зі способом резервування інтернету.

Захисти, що є

В умовах розбалансованої електромережі часто відбуваються стрибки напруги. Особисто у мене в місті воно могло сягати 300 вольт. Така напруга може вивести з ладу вашу техніку. Щоб захиститися від цього, вкрай рекомендую встановити на введення квартири реле контролю напруги.

rele-napryazheniya-zubr-d50-450x450-40 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster RN-122-480x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Якщо можливості встановити його в щиток на всю квартиру немає, підключіть через нього хоча б критичне обладнання (ноутбук, комп’ютер і т.д.).

Як дізнатися потрібну вам потужність?

Зазвичай на блоці живлення обладнання (коробочка на дроті) або на наклейці на корпусі вказується максимальна потужність споживання у ватах або напруга живлення у вольтах та сила струму в амперах. Якщо там не знайшли необхідну інформацію, то гуглимо інструкцію і дивимося в ній.

Щоб визначити потужність джерела споживання енергії, коли відома сила струму в мережі, потрібно скористатися формулою:

Вт (ват) = А (ампери) x U (вольт).

Тобто, якщо на ноутбуці вказано 20V 8,5A (приклад — ноутбук автора) потужність споживання буде 20*8.5=170 Вт. Підсумовуємо потужність усіх приладів, які нам потрібно живити від резервного джерела, і отримаємо параметри необхідного джерела живлення за максимальною потужністю.

Потрібно пам’ятати що обладнання з електродвигунами, наприклад, холодильник або газовий котел в момент пуску споживають набагато більше енергії, а значить — наше джерело живлення має бути підібране із запасом для такого обладнання.

61224220380Вольт
5 Ватт0,830,420,210,020,008Ампер
6 Ватт1,000,50,250,030,009Ампер
7 Ватт1,170,580,290,030,01Ампер
8 Ватт1,330,670,330,040,01Ампер
9 Ватт1,50,750,380,040,01Ампер
10 Ватт1,670,830,420,050,015Ампер
20 Ватт3,331,670,830,090,03Ампер
30 Ватт5,02,51,250,140,045Ампер
40 Ватт6,673,331,670,130,06Ампер
50 Ватт8,334,172,030,230,076Ампер
60 Ватт10,005,002,500,270,09Ампер
70 Ватт11,675,832,920,320,1Ампер
80 Ватт13,336,673,330,360,12Ампер
90 Ватт15,007,503,750,410,14Ампер
100 Ватт16,678,334,170,450,15Ампер
200 Ватт33,3316,678,330,910,3Ампер
300 Ватт50,0025,0012,501,360,46Ампер
400 Ватт66,6733,3316,71,820,6Ампер
500 Ватт83,3341,6720,832,270,76Ампер
600 Ватт100,0050,0025,002,730,91Ампер
700 Ватт116,6758,3329,173,181,06Ампер
800 Ватт133,3366,6733,333,641,22Ампер
900 Ватт150,0075,0037,504,091,37Ампер
1000 Ватт166,6783,3341,674,551,52Ампер

Який тип живлення нам потрібний?

Типи живлення можна розділити за такими характеристиками:

 • Потужність ми розглянули вище.
 • Напруга живлення зазвичай вказана на корпусі приладу й позначається буквою В або латинською V. Крім того, напруга буває постійною і позначається прямою лінією (-) або пунктиром (- -), а також змінною, що позначається хвилястою лінією (~).
 • Форма живлення важлива для змінної напруги й для спрощення можна прийняти, що буває чистий синус (чиста синусоїда) і апроксимована синусоїда. Форма живлення важлива для обладнання, яке має електромотор, такі як котел або холодильник, і вони не будуть працювати від джерела живлення, що не має чистого синуса.

Якщо нам потрібно заживити окремий роутер, 3G модем, телефон або ноутбук, який має можливість зарядки через USB роз’єм, — ми можемо вибрати як джерело живлення павербанк, за необхідністю купивши перехідник для нашого пристрою. Якщо нам потрібно живити різні за характеристиками пристрої чи потужний ноутбук — має сенс вибирати універсальне рішення, яке даватиме нам 220В як звичайна розетка.

Час автономної роботи

Час автономної роботи залежить від ємності батареї (акумулятора) у джерелі живлення та потужності, яку ми споживаємо. Потрібно розуміти, що на більшості обладнання, наприклад на ноутбуці, вказана максимальна споживана потужність, і переведення його в енергозберігаючий режим може значно збільшити час автономної роботи. Ємність батареї вказується в Ампер-годинах Агод або латинським Ah, може бути в міліампер годинах мАгод mAh наприклад на повербанку. Мілліампер (мА) – дорівнює 1/1000 ампера. Тобто щоб перевести одне в інше потрібно розділити або помножити на 1000.

Як відомо, розрахунок спожитої потужності робиться у Вт, а ємність батареї для ДБЖ – в А·год. Щоб розрахувати необхідну ємність акумуляторів для живлення тієї чи іншої техніки, необхідно зробити певний перерахунок. Для кращого розуміння розглянемо конкретний приклад. Припустимо, є критичне навантаження 500 Вт, що вимагає резервування протягом 3 годин. Так як величина накопиченої енергії залежить не тільки від ємності батареї, але і її напруги, для розрахунку ділимо загальну потужність обладнання, що резервується, на їх робочу напругу. Для стандартного 12В акумулятора величина необхідної ємності батареї складе:

Q= (P· t) / V· k

де Q – необхідна ємність акумулятора, А · год;

P – наявне навантаження, Вт;

V – напруга кожної акумуляторної батареї, В;

 t – час резервування, год;

k – коефіцієнт використання ємності акумуляторів (кількості електричної енергії, допустимої для використання споживачами).

Необхідність введення коефіцієнта k обумовлена можливістю неповного заряду АКБ. На додаток до цього, сильний (глибокий) розряд, наступаючий після невеликої кількості робочих циклів заряду та розряду, веде до передчасного зносу та виходу з ладу батареї. Наприклад, якщо новий акумулятор розряджати на 30% від його загальної ємності, після чого одночасно проводити його зарядку, він здатний витримати близько 1000 таких циклів. Якщо величина розряду зменшиться до 70%, то кількість даних циклів знизиться приблизно на 200.

Отже, отримуємо, що для живлення даного навантаження протягом зазначеного періоду потрібно:

Q = 500·3/ 12·0,7 = 178,6 А·год.

Це мінімально необхідна ємність акумуляторних батарей для цього випадку. В ідеалі краще брати джерело енергії з невеликим запасом (близько 20%) для того, щоб щоразу не розряджати його повністю – це допоможе зберегти робочі характеристики батареї протягом якнайбільшого періоду часу.

Q = 178,6·1,2 = 214,3 А·год.

Отже для вирішення поставленого завдання необхідно придбати акумулятор сумарною ємністю не менше 215 А·год. При використанні ДБЖ у парі з генератором величину поправного коефіцієнта ємності рекомендується знизити до 0,4, оскільки в такому зв’язуванні батареї найчастіше застосовуються для підтримки безперервного електроживлення, поки не включиться електростанція і все навантаження не перемкнеться на неї. При цьому якщо у значення коефіцієнта 0,4 закладати втрати ємності акумулятора при його старінні, обумовлені особливістю імпульсного перетворювача та інші, то в середньому розряд акумулятора може досягати 50% від його номінальної ємності.

У тому випадку, коли для резервування навантаження використовується кілька акумуляторів, кількість накопиченої в них енергії абсолютно не залежить від типу їх з’єднання – паралельного, послідовного або змішаного. Враховуючи цю особливість, необхідно підставляти у формулу визначення сумарної ємності акумуляторів напругу однієї батареї, але при цьому допускається використання тільки АКБ з однаковими технічними характеристиками.

Для простоти можна скористатися готовою табличкою:

PSN-500

Місткість батареї

12 В/50 А*год

Навантаження

100 Вт200 Вт

300 Вт

12 В/50 А*год3,41 год1,70 год1,13 год
12 В/75 А*год5,11 год2,55 год1,70 год
12 В/100 А*год6,82 год3,41 год2,27 год
12 В/150 А*год10,23 год5,11 год3,41 год
12 В/200 А*год13,65 год6,82 год4,55 год

PSN-1000

Місткість батареї

12 В/50 А*год

Навантаження

400 Вт480 Вт500 Вт

600 Вт

12 В/50 А*год0,85 год0,71 год0,68 год0,57 год
12 В/75 А*год1,28 год1,06 год1,02 год0,85 год
12 В/100 А*год1,71 год1,42 год1,36 год1,14 год
12 В/150 А*год2,56 год2,13 год2,05 год1,71 год
12 В/200 А*год3,41 год2,84 год2,73 год2,28 год

Можливість розміщення обладнання.

Ця частина переважно стосується генераторів. Потрібно розуміти, що генератор відчутно шумить і має токсичний вихлоп. Розміщення його в квартирі практично неможливе — потрібно спорудити примусову витяжку для вихлопу, і жити з таким шумом дуже складно. Розміщення на балконі теж є сумнівним, але реальним якщо домовитися з сусідами. Якщо живете на нижніх поверхах, можна розглянути варіант розміщення генератора на вулиці під будинком, але при цьому потрібно захистити генератор від крадіжки.

Обладнання

а) Павербанк

6e203c6f-83cb-4d3a-8d93-5a77ba096b06_613f31f703867-368x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Павербанки різняться за ємністю, потужністю та протоколами зарядки.

Ємність зазвичай вказується в міліампергодинах мАг mAh, потужність у ватах на кожен порт, а протоколи основні протоколи зарядки це: Power Delivery 3.0; Power Delivery; Quick Charge 3.0.

При виборі нас цікавить ємність та протоколи зарядки павербанка. Щоб заряджати наш ноутбук ми повинні переконатися що і ноут і павербанк підтримують потрібний нам протокол. Для ноутбуків зазвичай це Power Delivery 3.0; або Power Delivery. Ця інформація вказується у документації на ноут. у 99% випадків ноутбуки з потужністю більше 65Вт не можна зарядити від павербанку.

Павербанком можна заживити і роутер, що вимагає 12 вольт, але потрібен спеціальний перехідник. Якщо ви товаришуєте з паяльником, то за допомогою степ ап DC-DC конвертера можете його зробити.

ПлюсиМінуси
ЦінаМала ємність
Сам контролює заряд/розрядМоже живити дуже обмежену кількість пристроїв
Низька вага
Компактність
Простота використання
Не вимагає умов для встановлення

б) ДБЖ (Джерело безперебійного живлення)

unnamed-1-427x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Для простоти розуміння приймемо що ДБЖ – це пристрій, який автоматично при вимкненні електрики перемикається на живлення від акумулятора і при увімкненні електроживлення заряджає цей аккумулятор. Крім того, зазвичай ДБЖ ще й контролюють якість вхідної напруги і здатні її коригувати в певних межах.

ДБЖ можуть бути:

 • З вбудованим або зовнішнім аккумулятором

Для цілей автономного енергопостачання бажаніше вибирати ДБЖ із зовнішнім акумулятором так як вони забезпечують більшу гнучкість рішень та масштабування.

 • З різною напругою на виході

Найбільш поширеними є ДБЖ, які мають на виході 220В змінної напруги як звичайна розетка. Вони є універсальними та зручними для живлення більшості пристроїв. Але існують ДБЖ, які мають на виході 12/24В постійної напруги і розраховані на невеликий акумулятор. Такі ДБЖ зазвичай значно дешевші і їх можна використовувати наприклад для живлення обладнання інтернет-провайдера щоб не тягнути кабель живлення у вашу квартиру. Такі ДБЖ часто використовуються в блоках сигналізації та відеоспостереження.

 • З чистим або апроксимованим синусом

Ця характеристика вказується в документах до ДБЖ. Форма синуса важлива для чутливого до живлення обладнання, такого як котли або холодильники. Для живлення ноутбука, комп’ютера чи роутера ця характеристика значення не має. Але якщо у вас автономне опалення (наприклад газовий котел), то варто брати ДБЖ саме з чистим синусом.

ДБЖ бувають з різною максимальною вихідною потужністю. Необхідно підбирати ДБЖ із запасом максимальної потужності 30% оскільки завжди вони не можуть її підтримувати. Значення максимальної та робочої потужності вказуються в документації до ДБЖ.

Для ДБЖ із зовнішнім акумулятором необхідний власне акумулятор. Розрахунок потрібної ємності наведено вище. Якщо немає можливості купити одну батарею потрібної ємності, можна паралельно з’єднати кілька однакових батарей, при цьому складаються їх ємності. Найбільш доступними та зручними на мій погляд є автомобільні АКБ.

Але тут є важливий аспект! Необхідно вибирати батарею із технологією AGM або GEL. Просту свинцеву батарею не можна тримати в квартирі, і термін служби її в режимі ДБЖ буде не довгий.

Крім того, батарея повинна відповідати можливостям заряджання вашого ДБЖ. Зазвичай рекомендована батарея вказана у документації до ДБЖ. Якщо у вас є автомобіль має сенс вибирати батарею, яка підійде для вашого авто, тоді в екстреній ситуації ви зможете її зарядити від вашого автомобіля.

ПлюсиМінуси
Сам контролює заряд/розрядПотребує купівлі зовнішніх АКБ
Можна забезпечити практично будь-яку ємністьУся система досить важка й відносно об’ємна
Здатний живити практично будь-яку технікуВимагає мінімальних знань для підключення
Відносно невисока цінаЄ межа за потужністю
Простота використання
Не вимагає умов для встановлення
Автоматично переходить на роботу від мережі, коли включають світло
Зовнішні АКБ підходять автомобільні, їх можна зарядити за наявності авто
Можна отримати 220В від автомобіля

в) Інвертор

invertor-napryazheniya-voltronic-wm-4000i-12-220v-2400w-wm-4000i-27114-800x800-4c90-480x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Інвертор це пристрій, який перетворює одну напругу в іншу. Для наших цілей в основному це інвертори з вхідною напругою 12В або 24В та вихідною 220В. Як і ДБЖ можуть бути з чистим та апроксимованим синусом та різними за потужністю. Принцип вибору інвертора співпадає з вибором ДБЖ.

Основна відмінність від ДБЖ в тому, що інвертор не вміє заряджати акумулятор і не перемикається автоматично на живлення від мережі коли включають світло. Тому в пару до інвертора, крім акумулятора, необхідно купити ще зарядний пристрій для нього. Крім того, зазвичай інвертори не мають захисту від глибокого розряду батареї, що може викликати її пошкодження.

ПлюсиМінуси
Можна забезпечити практично будь-яку ємністьУся система досить важка і відносно об’ємна
Відносно невисока цінаВимагає знань для підключення
Не вимагає умов для встановленняНе контролює заряд/розряд
Зовнішні АКБ підходять автомобільні, їх можна підзарядити за наявності автоВимагає покупки зовнішніх АКБ
Можна отримати 220В від автомобіляВимагає покупки зарядного пристрою
Потрібно перемикати живлення вручну
Не все обладнання працюватиме
Є межа за потужністю

г) Генератор

unnamed-2 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Генератор — це пристрій, який здатний перетворювати механічну енергію в електричну. З переносних найбільш поширені бензинові та дизельні генератори і розглядати ми будемо саме їх.

Дизельні генератори зазвичай більш потужні та економічні, але більш гучні і важкі. Для потужності до 3х кВт зазвичай немає сенсу вибирати дизельний генератор.

Крім цього, розділяють звичайні генератори та інверторні. Інверторні генератори зазвичай тихіші, економічніші і видають якісну напругу. Але й коштують вони дещо дорожче.

Генератор вимагає регулярного технічного обслуговування та палива для своєї роботи. Витрата палива залежить від потужності генератора, але для побутових завдань зазвичай це близько літра на годину.

ПлюсиМінуси
Практично необмежений час автономностіМожна поставити лише на вулиці
Не вимагає додаткових пристроїв для роботиШум і вихлоп
Ціна обслуговування та палива
Висока ціна покупки
Вимагає навичок для підключення та обслуговування

д) Зарядні станції

unnamed-3-379x480 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

Зарядна станція це пристрій із вбудованими акумуляторами та можливістю заряджання їх від мережі або іншого зовнішнього джерела (наприклад від автомобіля чи сонячної панелі).

Як і ДБЖ бувають різної потужності та форми синусоїди.

Загальні принципи вибору ті ж, що і для ДБЖ — потужність, ємність і необхідна форма синуса.

Можливість зарядки від сонячної панелі обмежена зазвичай 200Вт, що не дозволить використовувати зарядну станцію як повноцінне джерело живлення від сонця.

Великим плюсом може бути те, що за рахунок більш сучасних батарей такі станції набагато швидше заряджаються ніж ДБЖ з автомобільним акумулятором.

ПлюсиМінуси
Сам контролює заряд/розрядВисока ціна
Здатний живити практично будь-яку технікуОбмеження за потужністю техніки, що живиться
Можна заряджати від автомобіляЄмність обмежена вбудованою АКБ
Простота використанняПотрібно перемикати живлення вручну
Не вимагає умов для встановлення
Можна заряджати від сонячних панелей
Готовий до роботи “з коробки”
Швидка зарядка вбудованного аккумулятора

Практичний приклад від Bini Games

У колеги були наступні вступні дані. Необхідно живити свій ноутбук, монітор, роутер, газовий котел та світч провайдера у під’їзді. Додатково заряджати телефон, світлодіодну лампу та інші дрібниці. Система закладалася із запасом для можливого в майбутньому живлення старлінка та спільної роботи з колегами.

unnamed-4 Хаби IT-Незламності від Kharkiv IT Cluster

 1. Розрахунок потужності: Ноутбук 20V 8,5A 20*8.5=170 Вт, Монітор: 19V 2,1А 19*2,1=39,9Вт, газовий котел за паспортом — 140 Вт, роутер 12V 1А 12*1=12, свитч 12 * 2 = 24Вт. Разом у піку 386Вт. Враховуючи наявність в Україні та необхідність запасу за потужністю було обрано ДБЖ Gemix PSN 1000 з максимальною потужністю 1000Вт та номінальною 600Вт
 2. Розрахунок батареї. Враховуючи, що 386 Вт це пікове навантаження його можна сміливо розділити на 2, отримуємо 193 Вт середнього споживання. Беремо табличку і дивимося найближче значення — це 200Вт. Тривалість планових відключень у моєму регіоні близько 2-х годин відповідно батарея мені потрібна мінімум 50а Год. Але, враховуючи що краще мати запас, і в моєму авто стоїть батарея на 70 Год, то саме таку батарею AGM типу я і встановив у свою систему. Як показала практика — за 2 години відключення така батарея розряджається менш ніж на половину.

Дякуємо за аналітику та матеріали, на базі яких подготовлена публікація, колегам з ІТ-компанії-учасника Kharkiv IT Cluster – Bini Games – Дмитру Некипілому та Олександру Шитю.

Підписка на email-розсилку

Бажаєте бути в курсі свіжих подій IT сфери регіону? Підпишіться на нашу розсилку: