Потужна зустріч в Харкові: спільнота Kharkiv IT Cluster та команда Мінцифри обговорили гострі питання бронювання, виїздів за кордон, Дія.City та розвитку стартапів
У прифронтовому Харкові 15 лютого пройшла серія зустрічей представників Міністерства цифрової трансформації України і учасників спільноти Kharkiv IT Cluster за підтримки ПРООН в Україні у партнерстві з Урядом Польщі зустрілись офлайн у Харкові. Спілкуванню присвятили весь день, бо обговорювали важливі питання щодо спільної стратегії відновлення IT-сфери у країні, зокрема у Харкові.
Значну увагу приділили і обговоренню питань можливостей розвитку ІТ-бізнесу в просторі Дія.City, бронюванню айтівців, закордонним відрядженням та підтримці локальних стартапів, які продовжують розвиватися у складних умовах воєнного часу.
Як саме пройшла Дія.City Talks у Харкові та головні інсайти зустрічі — детальніше в матеріалі
Повномасштабне розгортання війни вже завдало і продовжує завдавати відчутних збитків економіці України. Попри те, що ІТ-сфера завжди мала великі перспективи розвитку навіть у такі часи, ІТ-бізнес зазначає серйозні для всієї галузі виклики.
На відміну від попередніх років, 2023 рік вже не показав звичного зростання по сфері в порівнянні з минулим роком. Так, за минулий рік експортна виручка IT-послуг зменшилася на 8,5%, що в грошовому еквіваленті склало 6,7 млрд долларів США. Тому в ці часи ефективне партнерство між представниками влади й IT-бізнесу є надзвичайно важливим задля подальшого розвитку і післявоєнного відновлення.
Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації України, підкреслив:
«Сьогоднішня зустріч не є звичною офіційною промовою. Хоча і не завжди Міністерства всіма командами приїздять поговорити з людьми один на один, Мінцифра завжди відкрита до діалогу. Ця зустріч — це відверта розмова між партнерами».
І дійсно, під час зустрічі представники IT-компаній, які входять до складу Kharkiv IT Cluster, мали змогу особисто обговорити вектори майбутніх подій в ІТ-галузі та поставити хвилюючі питання сьогодення. Це стало реальною можливістю для компаній Kharkiv IT Cluster вплинути на розвиток ІТ-сектору, бути дотичними до розбудови майбутнього країни, де ІТ-сфера продовжить відігравати одну із ключових ролей.
Про можливості розвитку компаній у Дія.City
За два роки до Дія.Сіті долучились понад 830 бізнесів, що об’єднують більше 62 тисяч фахівців, в тому числі в Defence Tech.
Олександр Борняков поділився, що Дія.Сіті має досить позитивну статистику з точки зору зросту: навіть у перші дні вторгнення команда отримувала заявки на доєднання до простору. Тобто, навіть під час надважкої релокації, компанії думали про партнерство із Дія.Сіті.
Зокрема, харківська ІТ-компанія Rozdoum стала першою з резидентів Дія.City, кого помітив та купив глобальний міжнародний бренд Adaptavist.
«Історично так склалося, що наразі я маю дві компанії-резиденти Дія.Сіті. Одна була створена і заведена спеціально під угоду. Умови Дія.Сіті дозволили нам вирішити питання бронювання. Адже наявність компанії серед резидентів дає цю можливість: отримати критичність для компанії та забронювати ключових фахівців», — ділиться Андрій Дехтяр, СЕО Rozdoum.
Приклад Rozdoum — черговий доказ того, що наша ІТ-спільнота розвивається та розширює зв’язки попри війну.
Також під час зустрічі учасники Kharkiv IT Cluster дізнались від команди Мінцифри про переваги участі у просторі та елементи простору Diia.City, які наразі покращуються, а також про ключові питання, що мають бути вирішені. Зокрема, пільги оподаткування стартапів, аудити компаній, оподаткування відпусток та ін. Щодо всіх питань бізнесу було зазначено конкретний план дій, що має у найближчий час призвести до їх вирішення.
Варто наголосити, що учасники зустрічі приділили окрему увагу ризикам перегляду режимів оподаткування простору для ІТ-компаній, що зʼявились через тези у Національній стратегії доходів. Зокрема, обговорили анонсовані обмеження для ФОП, перегляду чинних спеціальних режимів оподаткування, як стратегічних векторів, що значно підвищують ризики для іноземних клієнтів та інвесторів. Тож, критично важливо спільними зусиллями не дозволити розрушити те, що працює та вже приносить користь економіці.
Ще одним ключовим поінтом панелі стало обговорення практичних кейсів, із якими стикаються резиденти на практиці. Компанії Kharkiv IT Cluster підняли низку питань щодо покращень у податковому регулюванні і у загальних регуляціях, зокрема, стосовно потенційного тиску на бізнес та питанням мобілізації.
«Дія.Сіті розвивається два роки — і це два воєнних роки. За цей час організація показала, за юридичними спостереженнями, надзвичайну гнучкість та адаптивність до воєнного стану. І про це говорить саме можливість вступу: збережено обов’язково принцип характеру формальної процедури. Те, що зараз взагалі неможливо з жодним органом», — підкреслила Анна Бєлолипецьких, адвокат, засновниця Адвокатського обʼєднання BELPART, юридичний радник Kharkiv IT Cluster.
Підкреслимо, що до Дія.City вже входять не лише традиційні розробники програмного забезпечення. Різні технологічні бізнеси, Military Tech компанії, які почали розвиватися вже під час війни, також отримують перевагу від участі в просторі. Представники різних сфер бізнесу бачать перспективи свого розвитку саме за рахунок співдії із Дія.City.
Q&A: головне про бронювання й мобілізацію
Нещодавно прийнятий в першому читання законопроєкт №10449 про мобілізацію вже викликав запеклу дискусію серед різних прошарків суспільства. Наприклад, його негативним наслідком стало те, що у січні 2024 року громадяни зняли рекордну суму у 27 млрд грн із банківських рахунків. Під час зустрічі цьому Закону приділили особливу увагу — керівники ІТ-компаній обговорили з експертами Міністерства ключові ризики, через які він потенційно загрожує розвитку ІТ-сфери та можливості їх мітігації.
«На жаль, не можна однозначно стверджувати, що 2024 рік буде більш успішним та простішим для ІТ-бізнесу в Україні, але у нас в Kharkiv IT Cluster є певні прогнози щодо можливого відновлення та зростання галузі. Ключовими факторами будуть вирішення питань щодо бізнес-виїздів та бронювань, а також активний діалог між ІТ-кластерами та владою заради знаходження ефективних рішень. Якщо ці питання не будуть вирішені — галузь очікує значне скорочення замовлень від закордонних клієнтів, які не готові укладати великі контракти онлайн та не мати змогу зафіксувати команду, з якою вони будуть працювати. Коли мобілізують айтівця — українця, то замість нього клієнт вже не наймає, бо завеликі ризики для бізнесу. Маємо кейси, коли через одного мобілізованого критично важливого фахівця втрачала роботу команда з 50 людей», — підкреслила виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал.
Прямий діалог із Мінцифри на зустрічі в Харкові дав змогу компаніям Kharkiv IT Cluster підсвітити реальні проблеми та можливості бронювання для IT-фахівців, перспективи виїздів за кордон у відрядження.
Зокрема, на сьогодні 45% валютної виручки надходить завдяки контракторам, ФОПам, які законтрактовані напряму з іноземними компаніями. На збільшення цієї частки майже в 2 рази вплинуло надмірне валютне регулювання та закриття міжнародними компаніями юридичних осіб через ризики тиску на бізнес, окупацію регіонів та фінансові обмеження іноземних банків.
Ключове питання для іноземних компаній — відповідальність директора, якого вони наймають, по виконанню функцій представника силових структур держави по мобілізації та доставці своїх фахівців. Іноземцям це незрозуміло і це природньо. Бо Україна має ці норми як радянську спадщину, коли держава володіла всіма підприємствами і наймала цього директора. Тож держава могла ставити йому завдання та забезпечувати інструментами їх виконання. Сьогодні в Україні працює ринкова економіка, а законодавство та процеси мобілізації залишились старі.
«Ми наполягаємо на тому, що нова структура економіки має бути врахована в новому законопроєкті щодо мобілізації. Можливість бронювати мають мати всі субʼєкти господарювання, а не тільки “підприємства, установи, організації”. Бо кожна гривня податків зараз йде на фінансування ЗСУ та відновлення міст після пошкоджень, тож шкідливо для держави дискримінувати людей за принципом, як само вони сплачують ці податки. Ми направили свої пропозиції до ВРУ та Кабміну, тож сподіваємось що зауваження бізнесу, що забезпечує 45% нетоварної валютної виручки країни буде враховано», — зазначає Ольга Шаповал.
Про перспективи талантів в ІТ та підтримку стартапів
Надихаючим продовженням заходу стала зустріч-обговорення команди Мінцифри із університетською спільнотою про стимулювання підприємництва в Харкові та розвиток екосистеми стартапів регіону.
Мета Мінцифри — розбудувати екосистему, завдяки якій Україна увійде у ТОП-5 країн Європи за кількістю стартапів на один мільйон населення.
Під час зустрічі представники обговорили ключові питання, пов’язані із заснуванням та розвитком власного бізнесу, а також розкриття потенційних можливостей для молодих підприємців. Серед головних пріоритетів виділили системні зміни у шкільній та вищій освіті, де яскравими прикладами виступають проєкти ІТ-студії, що були реалізовані за активної підтримки компаній комʼюніті Kharkiv IT Cluster, а також освітній проект «Мрія» для учнів, батьків та вчителів.
Тож для цифрової трансформації Міністерство пропонує такі зміни у вищій освіті:
- гнучкий термін навчання;
- вибір спеціальності після 1-2 курсу;
- дистанційна форма навчання.
«Потрібно усвідомлювати, що так, як було вчора в майбутньому вже не буде. Потрібно вчити фахівців тому, що не може зробити машина», — підсумував Олександр Борняков.
Також, особлива увага була приділена створенню сприятливої екосистеми для стартапів і молодих інноваторів, а також питанням цифрової грамотності серед молоді.
Коротенький підсумок
Зустріч компаній Kharkiv IT Cluster разом із командою Мінцифри України та особисто Олександром Борняковим створила унікальний простір, у якому під час спілкування представники IT-компаній отримали відповіді на актуальні й важливі з точки зору розвитку питання напряму від представників влади. А представники влади мали змогу «без купюр» почути ті питання, що заважають відновленню зростання ІТ-галузі, до якого вже звикла Україна. Ця зустріч показала, що саме спільна взаємодія, діалог і партнерство здатні ставити задачі та спільно працювати над їх виконанням задля розвитку екосистеми для технологічного бізнесу.
Кожна велика зміна завжди починається зі спільного бачення та можливості чути й реагувати. Доєднуйтеся до спільноти Великих Змін разом з Kharkiv IT Cluster.
P.S. Висловлюємо щиру вдячність за підтримку події нашим партнерам ПРООН в Україні у партнерстві з Урядом Польщі, Олександру Колбу й Promodo HUB, UNIT.City Kharkiv, Офіс Реформ Харкова та Kharkiv Business Hub.
Приєднуйтесь до прогресивного ком’юніті Kharkiv IT Cluster — станьте частиною унікального нетворкінгу і отримайте доступ до кластерних сервісів.
Підпишись на наш телеграм-канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: