Податкове резидентство: як айтівцям платити податки за кордоном
Багато українських ІТ-фахівців, близько 65 тисяч, наразі знаходяться за кордоном. Розвиваючи бізнес в кількох країнах одночасно, вони стикаються з проблемами в оподаткуванні.
Kharkiv IT Cluster разом з експертами BELPART, Crowe Mikhailenko, CLOUD WORKS і TAXER розібрався в аспектах податкового резидентства в Україні та за кордоном.
Про податкове резидентство в Україні
Податкове резидентство — це статус, який передбачає обов’язок сплачувати податки з усіх доходів саме в певній країні перебування, незалежно від того, в якій країні особа працює та звідки отримує доходи. Податкове резидентство визначається Податковим кодексом та Міжнародними конвенціями про уникнення подвійного оподаткування.
«Якщо у нас в міграційному законодавстві резидент — це той, у кого є дозвіл на проживання в країні, то це не є тотожним податковому резидентству. Тому що податковий резидент — це той, хто стоїть на податковому обліку», — пояснює Анна Бєлолипецьких.
Правила визначення податкового резидентства не є однаковими у різних країнах, однак, зазвичай, визначальними є три критерії:
- місце проживання;
- строк перебування у країні (не менше 183 днів протягом року);
- місце центру життєвих інтересів (сім’я, робота, навчання, нерухомість).
«Податкові України та за кордоном насамперед посилаються на норми локального законодавства. А критерії резидентства загалом збігаються в усіх країнах, однак, відрізняється їхня пріоритетність», — зазначає юрист Віталій Смердов.
Людина також вважається податковим резидентом України, якщо вона проживає в країні протягом 183 днів (податкового року) і не має постійного місця проживання в інших країнах або неможливо визначити, де знаходиться центр її життєвих інтересів.
«Даний термін не є визначальним. Оскільки до 2017 року судова практика підтверджувала, що центром життєвих інтересів є саме особисті інтереси: домівка і розміщення родини. А зараз все інше на одному рівні, включаючи статус реєстрації фізичної особи підприємця та сплату комунальних платежів за житло в Україні», — попереджує юристка Анна Бєлолипецьких.
Важливо: Українське законодавство не містить чіткого порядку відмови від резидентства. Проте, якщо ви припиняєте бути резидентом, українська податкова скасовує вашу можливість скористатися спрощеною системою оподаткування в Україні.
Щоб залишатися податковим резидентом України, перебуваючи за її межами, треба виконати дві умови:
- Підтвердити свій статус резидента України і нерезидента країни, де ви перебуваєте.
- Довести, що ваша постійна база не знаходиться у країні, де ви перебуваєте зараз.
Про податкове резидентство за кордоном
Існують країни з категоричним і лояльним підходом до визначення резидентства.
Категоричні: Німеччина, Естонія, Італія, Франція. Тут реєстрація місця проживання або наявність податкового номера вже вважається підтвердженням вашого резидентства.
Лояльні: Польща, Іспанія, Словаччина. Попри проживання, реєстрацію, наявність локального ідентифікаційного номера, тут можна оскаржувати питання резидентства.
«До зовсім лояльних країн належить Литва. Вона визнала право і можливість наших громадян, при їхньому бажанні, продовжувати бути податковими резидентами України та платити податки тільки в Україні», — пояснює фінансова консультантка Наталія Калініченко.
Подвійне оподаткування: як його уникнути
Подвійне оподаткування — це необхідність сплати з одного й того ж доходу податків у двох країнах, наприклад, у країні проживання та країні свого громадянства.
Як уникнути подвійного оподаткування? Необхідно довести податковому органу тієї держави, в якій громадянин не планує сплачувати податки, те, що він є резидентом іншої країни, де виконує цей обов’язок.
«Я розглядала кейси щодо Польщі. Були такі випадки: люди визнані резидентами України і нерезидентами Польщі. Але через те, що їхня діяльність є незалежною, професіональною і має постійну базу саме в Польщі, то остання зобов’язує таких громадян сплачувати податки. Для того, щоб цього не відбувалося, ми маємо перемістити постійну базу в Україну», — ділиться Наталія Калініченко.
Важливо: IT-спеціальність визнана підприємницькою діяльністю, яка є незалежною і не потребує прив’язки до іншої країни.
Що таке прив’язка постійної бази в Україні? Якщо ви перебуваєте як ФОП в будь-якій іншій країні, і маєте виробництво, склади, магазини, найманий персонал в Україні, то жодна податкова не може зазначити, що ваша постійна база знаходиться за кордоном.
Угода CRS: які прогнози
Common Reporting Standard (CRS) — міжнародний стандарт для автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки для податкових цілей. Цей стандарт був затверджений Радою Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) 15 липня 2014 року.
Перший обмін інформацією, що стосується залишків на рахунках, має відбутися 30 вересня 2024 року.
«Я спілкувався з колегами зі Швейцарії та Німеччини, які мають локальний досвід взаємодії з місцевими банками. Вони запевняють мене в тому, що іноземні банки не в курсі, що Україна доєднується до CRS. І, відповідно, що вони будуть зобов’язані обмінюватися інформацією», — ділиться юрист Віталій Смердов.
Висновок
Для українських ІТ-фахівців, що працюють за кордоном, важливо зрозуміти правила податкового резидентства як в Україні, так і у країні їхнього проживання. Вони повинні враховувати критерії, такі як місце проживання, тривалість перебування та центр життєвих інтересів. Так вони зможуть уникнути подвійного оподаткування та зберегти можливість використовувати спрощену систему оподаткування в Україні.
Бажаєш бути в курсі всіх тонкощів у законодавстстві? Ставай членом Kharkiv IT Cluster і Legal CommunITy — розвивай бізнес впевнено!