типові помилки на співбесіді

«Я ідеальний кандидат»: підбірка типових помилок на співбесідах

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Одним із контрольних пунктів на шляху здобуття роботи є співбесіда. Це анотація до кандидата – перший погляд, перше враження, перша оцінка. Старт успішної роботи та реалізації людини в конкретному місці починається саме зі співбесіди, а тому ця подія має пройти вдало.

Що потрібно знати для того, щоб співбесіда пройшла вдало? Вміти уникати типових помилок. Kharkiv IT Cluster зібрав для вас добірку «багів» на співбесідах, з яких не завжди можна створити «фічу».

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Типові помилки на співбесіді

Один кандидат прийшов на співбесіду в домашніх шортах, інший – надто живо висловлювався щодо високої зарплатні. Ще один забув про співбесіду та прийшов на півгодини пізніше. Усіх цих кандидатів не обрали як спеціалістів, що можуть гідних представляти компанію.

Щоб шанс отримати роботу був вищим за людей із прикладу, слід знати усі помилки та вміти їх уникати.

Запізнення

Запізнення – це популярний тригер, який у багатьох випадках сприймається як неповага. Це перший мінус у блокноті вашого рекрутера. Щоб точно не забути про важливу співбесіду, слід тренувати тайм-менеджмент. Навички у цій сфері знадобляться вам не лише перед співбесідою, а й упродовж усього робочого та особистого життя. А допоможуть вам з цим діджитал-помічники:

  • Google Calendar — стандартний календар, один із найзручніших для повсякденного користування окремою людиною. Тут ви можете планувати свій день, створювати та змінювати таски й переміщувати їх шкалою часу. А також є можливість налаштувати повідомлення про подію за декілька хвилин, днів та навіть тижнів.

Google-Calendar-Kharkiv-IT-Cluster-1-414x251 «Я ідеальний кандидат»: підбірка типових помилок на співбесідах

  • Notion — це додаток, який вміщує в собі цілий workspace: календар, нагадування, можливість конспектування, ведення баз даних, управління проєктами тощо.
  • Evernote — додаток для заміток із вбудованим календарем, який попереджає вас про прийдешні події. Дає можливість додавати до заміток файли, зображення, аудіозаписи, а також доступний на будь-якому пристрої.
  • Ike – To-Do List, Task List — додаток для нагадувань, який дозволяє встановлювати важливість тасків. Також має вбудовану карту, яка допоможе дістатися запланованого завдання.
  • Life Reminders — класичний додаток для нагадувань. Необхідно заповнити деталі завдання, встановити час та регулярність повторення.

«Я ідеальний кандидат!»

Поняття «ідеальний» не існує в природі, а людина, яка не вміє вбачати в собі недоліки, навряд чи гармонійно впишеться в колектив. Компаніям важливо наймати працівників з прозорими намірами, а тому слід чесно розповідати про себе на співбесіді.

Намагайтеся не сприймати питання рекрутера про недоліки як спробу викрити та осудити. Спеціаліст запитує вас з метою дізнатися, чи об’єктивно ви оцінюєте себе та чи схильні до неправди. На це питання краще розповісти історію з кар’єрного життя про те, як ви знайшли вихід із непростої ситуації, що придумали цікавого, щоб вийти із ситуації.

Тому перед співбесідою подумайте про те, у чому ви дійсно вбачаєте свої сильні та слабкі сторони й запишіть, щоб не забути. А допоможуть в ідентифікації особистісних якостей безкоштовні тести. Наприклад, знайдіть на платформі PsyTest.org.

Пам’ятайте, жоден тест не знає вас настільки якісно, наскільки знаєте ви. Тому розмова із собою може дати більше результатів, ніж психологічний помічник, спрямований на типізацію.

Невідповідний зовнішній вигляд

Це стандартна помилка, яка існувала ще до війни, пандемії та тотального переходу в онлайн. Однак зараз цей «баг» зустрічається все частіше. Кандидат, який знаходиться вдома та спілкується крізь екран з рекрутером, залишається кандидатом, а тому має виглядати охайно.

Зовнішність — це наступна після резюме візитна картка кандидата та ще один індикатор для рекрутера. Те, як ви виглядаєте на співбесіді, може показати, наскільки для вас важливе це потенційне місце роботи.

Намагайтеся не вдягати домашнє. Уявіть, що ви збираєтесь на очне інтерв’ю. Це допоможе не лише виглядати охайно, а й морально підготуватися до процесу співбесіди.

Претензії до рекрутера

Кандидатів опитують спеціалісти. Звичайно, бувають різні випадки, однак з почуття тактовності не слід казати рекрутеру, як, на вашу думку, має проходити інтерв’ю. Кандидати приходять на співбесіду без глибинних знань про тонкощі компанії, про нюанси та правила, тому повчання про хід інтерв’ю не завжди доречні.

Однак змістовні коментарі-рекомендації, які не стосуються технічних моментів інтерв’ю, приймаються. Наприклад, помилку рекрутера у назві, прізвищі, посади тощо можна виправити. Це допоможе, а не загострить стосунки.

Уникнення зорового контакту

«Очі — дзеркало душі». Саме вони можуть підтвердити чи спростувати думку про те, що ви кажете неправду. Рекрутери намагаються тримати зоровий контакт. Якщо кандидат хвилюється або каже неправду, це відображається на обличчі.

Також зоровий контакт зазвичай каже про відкритість до діалогу, а отже – про зацікавленість кандидата в місці роботи. Проте якщо кандидат відвертає погляд, у рекрутера постають питання: чи можна такій людині довіряти, чи прийме її колектив? А разом з тим виникають сумніви щодо об’єктивності ваших знань та умінь.

Для тренування фокусу погляду існують вправи:

  • намалюйте два кола та повісьте на стіну, дивіться, не відводячи погляду, впродовж п’яти хвилин. Потім зробіть перерву та почніть знову;
  • для тренувань у майже бойових умовах можна дивитися на перехожих не відводячи погляду. Це буде непоганою розминкою перед важливим заходом, де зоровий контакт відіграє важливу роль;
  • сядьте навпроти дзеркала та проаналізуйте: який у вас погляд, які емоції він відображає. Потренуйся змінити емоційне забарвлення погляду, якщо є необхідність.

У вас уже є робота

Не проінформувати рекрутера про те, що ви вже працюєте, є доволі грубою помилкою. Це негативно впливає не лише на робочий процес і дедлайни, а й на ментальне та фізичне здоров’я. Роботодавець не знатиме про те, що на ваших плечах подвійне навантаження, тому вимагатиме повноцінної відданості. У таких умовах поєднувати дві повні роботи дуже важко. Подвійне робоче життя скасовує відпочинок. А як може продуктивно працювати робітник без достатньої енергії?

Саме в цьому питанні слід бути відвертим із рекрутером, щоб грамотно побудувати графік роботи без ризиків та перевантажень.

Зайва балакучість

Завдання рекрутера на співбесіді — побачити ваші професійні плюси та мінуси. Особисте життя, дитинство, повсякденні ритуали не дадуть спеціалісту побачити в вас кращого кандидата. Навпаки, довгі думи про особисте й відверте можуть відштовхнути увагу рекрутера від вашої кандидатури.

Тому запам’ятайте:

  • уважно слухайте запитання рекрутера;
  • робіть невеличкі паузи перед відповіддю, щоб подумати та грамотно відповісти;
  • уникайте загальної відвертості та глибинних переживань;
  • говоріть лише те, що представить вас як спеціаліста та частину колективу.

Рекрутер — не психолог. Слід поважати власний час та час співрозмовника.

Пам’ятайте, робити помилки означає – набувати досвіду, тобто розвиватись. Не бійтеся поповнювати список помилок, щоб потім їх ніколи не повторювати. Читайте, тренуйтеся, вчіться на помилках інших — і ви обов’язково знайдете омріяне робоче місце навіть у такі непевні часи! Бажаємо успіху на співбесіді!

Шукаєте роботу? Слідкуйте за актуальними ІТ-вакансіями та кар’єрними порадами тут.

 

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. 5 віртуальних асистентів: підбірка до Міжнародного дня віртуальних помічників
  2. Емоційне вигорання на роботі: 5 ефективних способів побороти виснаження
  3. HR communITy_Kharkiv IT Cluster
  4. Підбірка ігор про війну в Україні

Коментарі