Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Залишатись на зв’язку – одна з головних цінностей під час війни. Особливо у прифронтовому місті, яке російські окупанти не припиняють обстрілювати вже понад 100 днів. Що потрібно для того, щоб харків’яни під час війни могли вчасно отримувати новини, сповіщення про авіанальоти та спілкуватися з рідними – про це знають працівники компанії «МАКСНЕТ», яка понад 20 років надає телекомунікаційні послуги та не збирається зупинятися.

Російські танки під вікнами: досвід команди

На момент повномасштабного вторгнення значна частина команди жила на півночі міста, яке постраждало від обстрілів найбільше. Команда «Макснет» поділилась спогадами про те, як почалося їхнє 24-те лютого.

Алла Стручаєва, керівниця «Макснет»:

«Ми з чоловіком працювали всю ніч і вже як лягали, почули гуркіт. Подумали, що може хто запускає феєрверки о 5 ранку. Але вже за хвилину почалися дзвінки від рідних, працівників і партнерів з новинами. Чоловік вибіг на вулицю вимикати світло, а я не могла повірити, що почалась війна. Дивилася на небо, чула гул, вибухи та бачила відблиски пожежі… Як тільки розвиднілося, я взяла нашу вівчарку і пішла у бік окружної дороги. Бачила переляканих сусідів. Увесь асфальт був у слідах гусениць. До окружної я так і не дійшла. Побачила, як їде велика машина з російськими солдатами – наше село опинилося в окупації.

Коли ж телефонували підопічні й запитували, що робити, відповідь була проста – жодних сумнівів, потрібно продовжувати роботу! Працюємо, бо зв’язок понад усе».

2022-07-01-11.23.55-1-640x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

Світлана Бударова, заступниця керівника відділу розвитку Wi-Fi та PON:

«Прокинулись о 5 ранку від сильного гуркоту. Вибігли на балкон, побачили спалахи світла. Одразу зрозуміли, що почалася війна. Зібралися їхати на роботу, але маршрутка поїхала прямо перед носом, а інша вже не прийшла. Дочка отримала інформацію, що в інституті «ХАІ» є бомбосховище. Зібрали документи, гроші та пішли. Весь день просиділи у вестибюлі. Тут же я й працювала, відповідаючи на дзвінки. Ввечері спустилися в переповнене бомбосховище, знайшли невелику лавку і всі втрьох просиділи на ній цілу ніч, не зімкнувши очей».

Володимир Ємельяненко, директор з розвитку у «Макснет»:

«Повномасштабне вторгнення стало повною несподіванкою. Я вважав, що це малоймовірно. Прокинулися о 5 ранку від вибухів. Зібрали речі і перемістилися у підвал. За декілька годин ми дізналися, що в кілометрі від будинку підбито 4 танки. Залишатися на місці було дуже небезпечно, тому ми поїхали вглиб Салтівки».

Робота під обстрілами: відчай і винахідливість

З перших днів вторгнення росіяни почали активно знищувати інфраструктуру Харкова, через що з’являлось все більше пошкоджень мережі компанії «Макснет». Вихід лише один – лагодити, незважаючи на обстріли, а часом й буквально під ними.

Якось у волонтерському центрі потрібно було відновити зв’язок. Зрозуміло, що за це треба було взятися якнайшвидше. На допомогу поїхав Роман Глушков, керівник відділу будівництва та експлуатації мереж, у якого в той день був день народження. Район, через який їхав спеціаліст, обстрілювали «градами». Машина сильно постраждала. Але Роман залишився неушкодженим завдяки бронежилету. Вважає тепер, що народився вдруге.

Сміливість – не єдине, що допомагає працівникам забезпечувати своїх клієнтів зв’язком. У важкі часи розквітає і винахідливість. Владислав Алексін, інженер-проєктувальник, розповідає:

«Ми придумуємо нестандартні та тимчасові схеми прокладки та підключення зв’язку. Навіть якщо вони не підпадають під дозволи чи звичаї телекомунікацій. На війні всі методи згодяться».

Деякі ремонтні роботи були відносно простими. Та все ж були й такі, з якими команда раніше не зіштовхнулась. Одного разу авіабомба потрапила у будівлю, що призвело до сильної пожежі у підвалі: вогонь по трубах дійшов до колодязя з кабелями компанії. Був пошкоджений важливий магістральний кабель між серверами, через що «лягло» чверть мережі.

2022-07-01-11.24.51-222x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами2022-07-01-11.24.58-222x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами2022-07-01-11.22.18-222x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

на фото: пошкоджені комунікації після ракетних ударів у м. Харків

Підземні кабелі броньовані, але через високу температуру жили та ізоляційний пластик розплавилися і переплелися між собою. Існувала небезпека повторних бомбардувань того району. Довелося працювати по 40-50 хвилин, а при кожній повітряній тривозі бігти в укриття. На другий день ремонту випав сніг, який танув і наповнював колодязі водою. Зруйновані стіни та спалені автомобілі навколо також не додавали позитиву. Ремонт закінчили за декілька днів. У таких умовах це максимально швидко.

2022-07-01-11.22.33-640x296 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

Було й таке, коли у колодязь з кабелями потрапив снаряд від «Граду». Кабелі не тільки порвало, але й сильно присипало землею. Довелося викопувати лопатами їх. За дві години роботи почався повторний обстріл району, ракети падали на відстані декількох сотень метрів. Наші спеціалісти ховалися за бордюрами і машинами. Наступного дня закінчили ремонт, прислухаючись до кожного шурхоту.

Клієнти, які чекають на тебе попри все

2022-07-01-11.24.15-1-384x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами 2022-07-01-11.24.09-1-1-384x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

Світлана Бударова розповіла про те, як відбувалась взаємодія «Макснет» з клієнтами під час війни:

«Ми вирішили за будь-яких умов відповідати на дзвінки і повідомлення клієнтів. Треба відповідати, незважаючи ні на що. Навіть якщо поки не можемо допомогти. Для людей головне, щоб їх почули, вислухали їхню проблему. Вони готові чекати. Але ігнорування не прощають. Воно руйнує довіру».

Щоб клієнти розуміли, що їх чують, іноді операторами працювали ледь не всі спеціалісти компанії, включаючи інженерів і генерального директора. Алла Стручаєва згадує:

«Мої ранки починалися з клієнтів, а опівночі я все ще спілкувалася з ними. Багато зверталися напряму – до керівництва. Для них важливо розуміти, що компанія працює, що ми робимо можливий максимум у таких обставинах. Зараз легше. Але досі видно, що людям просто потрібні підтримка і спілкування».

Після розмов з абонентами «Макснет» стає ще більше зрозуміло те, яку величезну роль відіграє інтернет у сьогоднішньому світі. У компанії є клієнт, який мешкає недалеко від аеропорту. Коли йому по телефону допомагали налаштувати роутер, було чутно сильні вибухи. Абоненту запропонували піти в укриття і продовжити пізніше. Клієнт відповів, що йому потрібен інтернет, тому що необхідно працювати. Так під звуки бомбардувань і закінчували з ним налаштування.

2022-07-01-11.23.42-360x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

Наталія Чернофостенко, SMM-менеджерка «МАКСНЕТ», зазначає, що гарантувати постійний зв’язок в умовах безперестанних обстрілів неможливо. Хоча були такі хейтери у мережах, які вимагали компанії цього:

«Мабуть, єдиний варіант – це рити траншеї глибиною 20 метрів, і в них прокладати кабель. Зрозуміло, що це не реально зараз».

Що реально – так це вчасно ремонтувати пошкоджені лінії і обладнання. Щоб робити це безпечно (наскільки це можливо), керівництво компанії закупило для працівників бронежилети і каски. Поки їх, на жаль, недостатньо, але у планах забезпечити кожного спеціаліста.

З гордістю згадують працівники «Макснет» клієнта, якому лінію обірвало ще 26 лютого. Він декілька тижнів телефонував їм кожного дня. За цей час йому неодноразово пропонували послуги інші компанії. Чоловік відмовлявся, чекав, казав, що для нього існує тільки один провайдер – «Макснет». Його зв’язок вже відновили. А ще він рекомендував підключити наш провайдер сусідам.

Роман Глушков розповідає, що їхні спеціалісти часто прибували на місце пошкодження інфраструктури першими й одразу починали ремонт. Багато людей виносили їм печиво, чай чи каву. Навіть якщо вони не були клієнтами. Просто люди цінили самовіддану працю у такий скрутний небезпечний час.

Планувати під уламками

Компанія зазнала значних скорочень діяльності та кількості абонентів. Зараз ми опановуємо нові напрямки фандрейзингу, щоб мати змогу й далі відновлювати мережу компанії. Ті, хто залишився працювати в команді «МАКСНЕТ», вважають, що під час війни недостатньо просто добре виконувати свою роботу – треба допомагати Україні, зокрема, Харкову вистояти і наблизити нашу перемогу. Для цього компанія проводить інтернет у бомбосховища.

Спочатку люди, які ховалися в укритті, побачили майстрів компанії під час роботи і звернулися до них. Все швидко провели і налаштували, звісно грошей не брали, це вже корпоративна соціальна відповідальність, яку ми взяли на себе з ініціативи співробітників. Інтернет у підключених укриттях функціонує і сьогодні, а коли отримуємо нові запити, то, як тільки є технічна можливість, робимо підключення.

Kharkiv-IT-Cluster-Maxnet-323x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами2022-07-01-11.24.38-2-384x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами2022-07-01-11.24.32-1-384x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

Коли бригади компанії «МАКСНЕТ» пересуваються містом, вони також доставляють гуманітарну допомогу. Одна така поїздка ледь не закінчилися трагічно. Монтажники завозили їжу самотній жінці. Один пішов до неї у квартиру, інший залишався біля авто. Раптово почалися обстріли. Снаряд вибухнув у 5 метрах від робочої машини. У декількох місцях уламки прошили авто наскрізь. Монтажника, який був поряд, поранило у руку. Обидва працівники вижили того ранку, хоча потім дізналися, що від обстрілу загинуло дві людини.

Щоб посилити безпеку персональних даних абонентів, керівництво «МАКСНЕТ» прийняли рішення про часткову релокацію серверів і впровадили деякі технічні зміни, які ми не можемо розголошувати. Але з впевненістю можемо сказати, що забезпечення кібербезпекою клієнтів компанії було і залишається сильною стороною.

Плани на майбутнє без зайвих сентиментів озвучує Алла Стручаєва:

«Основна частина як довгострокових, так і короткострокових планів зосереджена навколо відновлення мережі, що постраждала від воєнних дій. Це чималий обсяг роботи, виконання якого ускладнюється постійними обстрілами та бомбардуваннями. Однак ми впевнені, що єдність та згуртованість, які героїчно демонструє український народ та наша команда, здатні з цим впоратися.

Значно глибшим став і наш рівень взаємодії з іншими компаніями-мемберами Kharkiv IT Cluster. Завдяки цьому ми працюємо не тільки над відновленням мережі, а й спільно докладаємо зусиль для забезпечення населення та наших захисників необхідною гуманітарною допомогою. Плануємо й надалі працювати над досягненням спільної мети та ставати ще більш ефективними у своїх діях і рішеннях. Як на мене, в нас це вже виходить доволі непогано».

2022-07-01-11.24.02-359x480 Як інтернет-провайдер «Макснет» забезпечує харків’ян зв’язком під бомбами

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

 

Рекомендовані матеріали

  1. Новий мембер Харківського ІТ Кластера
  2. ProfITsoft
  3. вебкодер
  4. Підключайте послуги за технологією GPON за новими адресами покриття

Коментарі