Компанія TAXER: про реєстрацію ФОП
Компанія Таксер спеціалізується на допомозі ФОП у надсиланні електронної звітності та оплаті податків. Також, допомога може стосуватися консультацій, щодо реєстрації або внесення змін по ФОПу.
Сьогодні компанія поділиться інформацією щодо того, як правильно зареєструвати ФОП. Який єдиний соціальний внесок та розмір єдиного податку для ФОПа у 2023 році — розкаже Kharkiv IT Cluster.
Реєстрація ФОП
Згідно зі статистикою в України, лише у 2021 році кількість зареєстрованих ФОПів склала 1,9 млн, тоді як офіційна кількість самозайнятих громадян у нашій країні перевищує 5 млн.
Проте не рекомендується займатися господарською діяльністю без реєстрації ФОП, оскільки це не тільки порушує законодавство, але й може мати негативні наслідки для бізнесу та його власника. На додаток до цього, відкриття ФОП дає можливість отримувати ряд податкових пільг та знижок, що дозволяє зменшити податковий тягар на підприємця.
❗️ Важливо: пам’ятайте, що ця стаття є лише загальною інформацією та не є юридичною порадою. Перед прийняттям будь-яких рішень щодо ведення бізнесу, необхідно звернутися до кваліфікованого юриста або податкового консультанта.
Але такий підхід може призвести до серйозних проблем, таких як блокування рахунку у банку та високі адміністративні штрафи. У статті ми детально розглянемо процес реєстрації ФОП в Україні та підкреслимо, що цей процес є досить простим та можливим для здійснення онлайн. Крім того, компанія Taxer надасть корисну інформацію про те, як визначитися з системою оподаткування та які КВЕДи вибрати для реєстрації ФОП.
Здається, що господарська діяльність без реєстрації ФОП — це зручно та й не обтяжує податками. Але, це може призвести до блокування рахунку, тому що банк може вимагати документи, які підтверджують легальність коштів. Також, це може призвести до адміністративного штрафу від 17 000 грн за здійснення діяльності без реєстрації ФОП.
При цьому, багато хто вважає, що реєстрація ФОП та подання декларацій за нього це дуже складно — це не так. Зареєструвати ФОП можна за 10 хвилин, а заповнити декларацію також не дуже важко. ФОП можна зареєструвати онлайн, подавати звіти можна онлайн, податки та інші платежі також можна сплачувати, не виходячи з дому.
Зареєструватися просто, але перед початком процесу обов’язково необхідно визначитися з системою оподаткування та видами економічної діяльності, якими планує займатися ФОП. Це пов’язано з тим, що ФОП на єдиному податку може отримувати дохід за тими видами діяльності, які є у нього. Інакше податкова може видалити з реєстру платників єдиного податку (з першого числа кварталу після дати здійснення порушення).
«Тобто, з дати порушення та до кінця кварталу усі надходження потрібно буде обкладати єдиним податком у розмірі 15%, а вже з наступного кварталу після порушення буде загальна система, а там податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%)», — пояснює представник компанії.
ℹ️ Класифікатор видів економічної діяльності, або просто КВЕД — це код, який містить усі можливі напрямки роботи підприємств. А для підбору КВЕДів можна скористатися інформацією з сайту Укрстату.
Наразі, один із найпростіших способів зареєструвати ФОП — це онлайн реєстрація через портал «Дія». Як це зробити?
- У кабінеті потрібно обрати вкладку «Послуги»
- «Автоматична реєстрація ФОП» та пройти декілька кроків реєстрації (там взагалі нічого складного, інтерфейс достатньо інтуїтивно зрозумілий)
Зареєструвати ФОП дуже просто, особливо з онлайн-реєстрацією через портал «Дія». Перед реєстрацією важливо визначитися з системою оподаткування та видами діяльності, щоб уникнути подальших проблем. Користуючись інформацією з сайту Укрстату, можна знайти потрібні КВЕДи. Отже, зареєструвати ФОП та подавати звіти можна онлайн, що є зручним та простим способом для підприємців.
Розмір єдиного податку для ФОПа у 2023 році
Податки є важливою складовою фінансової системи будь-якої країни, а для ФОПів вони є необхідною умовою для здійснення підприємницької діяльності. Зараз компанія Taxer розповість про розмір єдиного податку для ФОПа у 2023 році, який встановлюється залежно від групи підприємця та інших факторів. Актуальні реквізити для сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску можна переглянути у нашому сервісі, що допоможе підприємцям бути в курсі своїх фінансових зобов’язань.
Єдиний податок для ФОПа 1-ї групи прив’язаний до прожиткового мінімуму, а 2-ї – до мінімальної заробітної плати (МЗП). Тому у 2023 році сума податку щомісяця складатиме (максимально):
- 1-а група ФОП – 268,4 грн (10% прожиткового мінімуму);
- 2-а група – 1 340 грн (20% МЗП).
Ставки для 1-ї та 2-ї групи встановлюються місцевою владою, але вони не можуть перевищувати максимальні по Україні.
Єдиний соціальний внесок для ФОПа у 2023 році
У 2023 році вступають в дію нові правила щодо розміру та сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) для ФОПа. За цими правилами, розмір ЄСВ для ФОПа буде залежати від мінімальної зарплати, а також буде встановлено деякі винятки, коли ФОП можуть бути звільнені від сплати ЄСВ за себе. Далі ми розглянемо подробиці нових правил ЄСВ для ФОПа у 2023 році та дізнаємося, хто може бути звільнений від сплати цього внеску.
Розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) у 2023 році буде таким:
- мінімальний ЄСВ – 1 474 грн на місяць (22% МЗП);
- максимальний ЄСВ – 22 110 грн на місяць (22% від 15 МЗП).
Величина ЄСВ за себе для ФОПа становитиме 1 474 грн на місяць або 4 422 грн за кожний квартал.
❗️ До кінця дії воєнного стану та плюс один рік після його скасування ФОП можуть не нараховувати та не сплачувати ЄСВ за себе. Однак, за період коли не було сплати ЄСВ страховий стаж не нараховується.
ЄСВ за себе також можуть не сплачувати:
- ФОП-пенсіонери та особи з інвалідністю, які отримують соціальні виплати;
- ФОП на загальній системі оподаткування та самозайняті (нотаріус, адвокат тощо) без доходу;
- усі ФОП та самозайняті, що працюють у штаті, – ЄСВ за них сплачує роботодавець.
Спрощенці 2-ї та 3-ї груп, а також юрособи 3-ї групи можуть не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, яких призвали до лав ЗСУ.
Ліміти річного доходу для ФОПа у 2023 році
Українське законодавство передбачає можливість для фізичних осіб-підприємців (ФОП) скористатись спрощеною системою оподаткування, що дозволяє сплатити єдиний податок замість різних податків і зборів. Однак, при цьому існують ліміти доходів, які ФОП можуть отримати, щоб продовжувати користуватись спрощеною системою оподаткування. Нижче буде розглянута величина лімітів доходів ФОП на спрощеній системі оподаткування в новому році, а також особливості сплати єдиного податку за кожною групою ФОП.
Ліміт доходів ФОП на спрощеній системі оподаткування є межею отриманого доходу протягом року, у разі перевищення якого підприємця можуть перевести на загальну систему оподаткування. Величина цих лімітів прив’язана до МЗП, і в новому році вони будуть такими:
- перша група ФОП – 1 118 900 грн (167 МЗП);
- друга група – 5 587 800 грн (834 МЗП);
- третя група (3% для платників та 5% — неплатників ПДВ) – 7 818 900 грн (1 167 МЗП);
- третя група (2%) ліміт відсутній.
Платники єдиного податку першої та другої групи сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
На третій групі єдиного податку підприємець сплачує єдиний податок раз на квартал у розмірі 5% від доходу, отриманого на свій підприємницький рахунок та єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від самостійно визначеної суми, що дорівнює або перевищує мінімальну встановлену зарплату.
На третій групі єдиного податку 2% підприємець сплачує єдиний податок раз в місяць у розмірі 2% від доходу, отриманого на свій підприємницький рахунок та єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від самостійно визначеної суми, що дорівнює або перевищує мінімальну встановлену зарплату. сплатити ЄП потрібно не пізніше, чим за 10 днів після кінцевої дати подачі щомісячної звітності.
Банківський рахунок
Відкриття підприємницького рахунку є однією з необхідних умов для успішної господарської діяльності. Заборонено використовувати особистий рахунок для отримання платежів за надані послуги, тому необхідно відкрити спеціальний рахунок для ФОПа. Нище компанія Taxer розповість про те чому відкриття підприємницького рахунку є важливим для підприємців, які варіанти рахунків є доступні та як це може допомогти у реєстрації ФОП. Якщо у вас виникнуть будь-які питання ви можете залишити їх на офіційному сайті або на сторінці у facebook.
Підприємцю необхідно відкрити підприємницький рахунок для ведення своєї господарської діяльності (для роботи в інтернеті також, включаючи фріланс біржі), оскільки використовувати особистий (не підприємницький) рахунок заборонено. Отримувати оплату за надані послуги на особистий рахунок не можна, для цього використовується спеціальний підприємницький рахунок для ФОПа, а для отримання доходів від нерезидентів у доларі чи євро необхідно відкрити підприємницький рахунок у відповідній валюті.
Кількість рахунків, які може відкрити підприємець, як гривневих, так й валютних – необмежено.
Сподіваємось, що ця стаття допоможе вам у реєстрації ФОП. Якщо будуть питання — будь ласка, питайте їх на офіційному сайті або на сторінці у facebook.
Приєднуйтесь до Kharkiv IT Cluster — спільноти, яка будує світле майбутнє українського ІТ та всієї країни.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: