
«KHARKIV: RESTART»: люди, як тригер для інвестицій. Чекати на «після Перемоги» чи жити зараз?
Коли настане влучний момент «після Перемоги»? Цей наратив, що переносить співдії “на потім”, не дуже підходить для великих українських міст – Харкова, Дніпра – які попри всі очікування вистояли, та до яких повертаються люди.
Тож дуже на часі говорити про те, як містам-фронтірам комунікувати про інвестиції під час війни. Говорити не так, як всі звикли. Бо часи незвичайні, та й питання занадто комплексні та складні.
19 вересня 2023 відбувся інвестиційний форум «KHARKIV: RESTART». Він не став класичним форумом, але чи Харків – це класична інвестиційна історія в умовах повномасштабної війни?
По суті, захід став маніфестом, який заявив – Харків вижив. Але тепер, він має амбіцію не виживати, а жити. Бо люди повертаються. Тож місто потребує особливої уваги – національної влади, донорів, міжнародних партнерів. Інвесторів, що розуміють ризики, але готові до них. Місцевого бізнесу, для якого Харків – не одна з безлічі географій та “нічого особистого”.
До заходу запросили представників всіх органів влади – від Офісу Президента до Верховної Ради та Кабміну. Окрема панель була присвячена діалогу з блоком силовиків. Модерував владні панелі особисто міський голова Ігор Терехов.
Але діалог був не тільки між владою різних рівнів. На панелі «ІТ-індустрія, інноваційні розробки та технології — майбутнє розвитку України» про відновлення Харкова, місце технологій та ІТ-галузі в ньому говорили Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ, Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster, Валерій Красовський, співзасновник та СЕО Sigma Software, Олександр Луцик, керівник харківського офісу EPAM Україна.
На панелі проговорили, що ключовими віхами у відновленні міста стане саме технологічний бізнес, що працює в синергії із науковим потенціалом, талановитою молоддю у розумному місті — Smart City Kharkiv.
«Багато часу знадобилось, щоб пояснити — ми не сидимо в окопах в Києві та чекаємо на допомогу, що нас звільнять. В Україні працює ІТ та інші сектори. Ми дуже пишаємось нашими розробниками та підприємцями, бо навіть за умов повномасштабного вторгнення, зростання ІТ-індустрії за перший рік було 7,5%», — зазначив заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.
Вже сьогодні формуються патерни майбутніх змін, бо від стратегії та тактичних дій по відновленню міст — інфраструктурно та економічно, залежить майбутнє його людей, і саме вони рухають життя у будь-якому місті.
«Розбудова майбутнього України та об’єднання навколо цієї цілі потрібні вже сьогодні. Зараз харківському ІТ-бізнесу важливо партнерство з місцевою владою для вирішення стратегічних питань. Це дозволить зберегти ІТ-індустрію як ключову галузь, що економічно відновлюватиме не тільки Харківщину, а й Україну», — підкреслює виконавча директорка Kharkiv IT Cluster.
Спільнота ж Kharkiv IT Cluster рухає зміни вже сьогодні, не відкладаючи життя та не очікуючи на те, коли закінчиться війна. За півтора роки комʼюніті Харківського ІТ Кластеру зросло вдвічі, демонструючи що навіть гравці в одній галузі можуть об’єднуватись заради майбутнього рідного міста та країни, екосистеми для розвитку технологічного бізнесу. Сьогодні з понад 270 учасників та партнерів Kharkiv IT Cluster має лише один кейс, коли компанія закрила свій бізнес.
Цьогоріч Kharkiv IT Cluster є частиною формування стратегії відновлення Харкова та побудові Smart City, що стане новим переосмисленням Харкова — як інноваційного, сучасного міста із героїчним характером вже зараз, а не після війни.
«Українці — найкращі фахівці у світі, адже вони можуть працювати у бомбосховищах під час ракетних обстрілів. То що ж вони зможуть робити, коли цього всього не буде?
Є точно сенс інвестувати в Харків, щоб бути залученим. З командою Харківського ІТ Кластера ми пропрацювали різні напрямки. Зрозуміло, що якщо ми будуємо нові райони, то вони повинні бути з використанням усіх новітніх технологій. У наших компаніях багато досвіду, звичайно, ми бачили як це будується і в Ізраїлі, і Швеції, і Великій Британії. Ми можемо залучати звідти технології, але також це поштовх для українців створювати нові ІТ продукти в Smart City», — Валерій Красовський, співзасновник та CEO Sigma Software.
Є точно сенс інвестувати в Харків, щоб бути залученим. З командою Харківського ІТ кластера ми пропрацювали різні напрямки. Зрозуміло, що якщо ми будуємо нові райони, то вони повинні бути з використанням усіх новітніх технологій. У наших компаніях багато досвіду, звичайно, ми бачили як це будується і в Ізраїлі, і Швеції, і Великій Британії. Ми можемо залучати звідти технології, але також це поштовх для українців створювати нові ІТ продукти в Smart City.
Команда Харківського ІТ Кластера переконана: майбутнє ІТ в Україні можна побудувати лише в синергії із державою. Ключовий меседж, що об’єднав учасників «KHARKIV: RESTART»: люди — найбільший та ключовий капітал Харкова.
«До війни в Харкові працювало майже 3 тисячі співробітників EPAM. Це був другий за розміром офіс в Україні. Після вторгнення велика кількість айтівців покинула місто, але наразі в Харкові перебуває більше 1.5 тисячі членів команди. Вони вже повернулися, бо Харків відновлюється саме зараз», — зазначив Олександр Луцик, CEO EPAM Ukraine.
Люди — потенціал, що є найкращою інвестицією у майбутнє. А Харків — це місто людей, місто з характером, яке щодня доводить незламність, стійкість та вірність своєму майбутньому.
Для підтримки малих та середніх IT-компаній, фахівці яких вимушено розмістилися по всій Україні та світу, був запущений проєкт IT Cluster in the Cloud. Завдяки цьому проєкту до партнерства долучилися ще 254 компанії, які допомагають розбудовувати екосистему для технологічного бізнесу, що вкорінений в Харкові та розвивається глобально.
Харківський ІТ Кластеру є потужним об’єднанням, що навіть попри часи бурі продовжує зростати. Долучитися до Kharkiv IT Cluster — це стати частиною великих змін у всесвіті цілеспрямованих та небайдужих.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: