Історія стартапа Dashboard24

Історія стартапа Dashboard24: як втратити 100 000 дол. США, але продовжити рухатися вперед

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Харківський ІТ Кластер часто ділиться історіями успіху відомих людей в ІТ, адже це надихає на нові звершення та ідеї. Часто ці історії стосуються людей з-за кордону. Проте в Україні є й свої герої.

Редакція AIN.UA розповіла історію стартапа Dashboard24, і ми хотіли б поділитися з вами цією захоплюючою історією.

Макс Самко, засновник системи аналізу маркетингових показників Dashboard24, розповів AIN.UA про те, як створювався його стартап незважаючи на те, що в Україні та країнах СНД ринок до нього ще не готовий.

У 2018 році в Макса вже було три бізнеси:

  • Art Lemon — компанія, яка займається розробкою вебсайтів і маркетингом;
  • IT-школа Lemon School;
  • відеопродакшн Lemon Pictures.

У той час Макс зіткнувся з проблемою: щоб ефективно управляти трьома різними організаціями, йому необхідно аналізувати велику кількість даних із маркетингу, продажів, фінансів і виробництва. У кожній із компаній — сотні показників, які просто неможливо охопити.

У компанії не було ресурсів, щоб найняти директорів різних напрямків і потім їх контролювати. Тому роботу з даними виконували Макс і його партнер.

Через деякий час вони вже «танули» від цифр. Хлопці розуміли, що з ними треба робити, але не встигали їх аналізувати, оскільки сам процес збору інформації займав велику кількість часу. Потрібно було зайти в Google Analytics, Facebook Ads, Google Ads,, amoCRM, отримати звіти, попросити співробітників заповнити низку даних у Google Sheets. У цьому процесі збору можна було легко забути про частину метрик і проґавити щось через брак часу. Тоді хлопці вперше подумали про те, що було б непогано бачити всі показники на одному дашборді.

«Спробували Microsoft Power BI і Tableau, але нічого не вийшло: вони складні та не працюють з усіма нашими системами. А в нас завдання було просте: витягнути з сервісів типу Google Ads, amoCRM або Instagram пару цифр і звести це в один дашборд. І саме тоді ми вирішили написати для себе подібну програму.
Спочатку проєкт вирішили реалізовувати власними силами. Першими, хто в той час приєднався до мене, були бізнес-аналітик і дизайнер. Ми написали бізнес-логіку, технічне завдання та намалювали прототип дизайну — на це я витратив 7600 дол. США.
Також ми провели стратегічну сесію з креативною агенцією Arriba. Вони допомогли нам «запакувати» ідею й навчили нас про неї говорити».

Далі Макс порахував, що реалізація проєкту повинна тривати близько семи місяців і що на це буде потрібно три-чотири розробники. Це вкладалося в бюджет (Макс готовий був витрачати на команду 7000 дол. США щомісяця), і навесні 2018 року команда стартувала з розробкою продукту.

«Ми працювали три місяці, і за цей час нікуди не зрушили. На літо я заморозив реалізацію проєкту, оскільки команда просто не справлялася, а гроші закінчувалися. Цей етап коштував мені 28 600 дол. США».

Інвестиція і мінус $70 000

Восени Макс зрозумів, що хоче продовжувати працювати над продуктом, оскільки проблема з контролем ключових показників не була вирішена. Тоді він поїхав на місяць до США, де познайомився з приватним ангелом. Йому сподобалася ідея, і вони домовилися про фінансування. Після повернення з Америки в січні 2019 року ці фірми заново зібрали команду й почали розробку сервісу, який на той момент мав назву FixPoint.

«Команда стартувала з реалізації одразу великої системи, і це була пастка. У підсумку ми почали робити занадто багато функцій, які на першому етапі не потрібні. Почалася розробка різних дрібниць, другорядних можливостей.

Наприклад, ми вигадали функцію, щоб користувачі могли самі створювати різні типи одиниць виміру. Навіщо, незрозуміло. Адже це могло бути від початку закладено в систему без створення цілого інтерфейсу. Або ми чомусь робили модуль проєктів, хоча наш продукт не про проєкти, а про дашборди й таке інше».

Другий етап розробки обійшовся в 70 000 дол. США, включно з бюджетом команди — 12 000 дол. США на місяць і маркетингові активності, які проводилися перед презентацією бета-версії, — 10 000 дол. США.

«І тут ми зрозуміли свою головну проблему, яка в підсумку затягла реліз сервісу ще на півроку: неправильно сформульовані вимоги до MVP. Але розробка FixPoint тривала, у нас була мета — першого червня 2019 року запустити першу версію».

Артем Майдан, організатор форуму «Бізнес Концентрат», запросив Макса виступити на форумі з презентацією системи. Команда Макса пустила всі сили на підготовку до цієї події.

Першого червня було зрозуміло, що продукт сирий, у ньому дуже багато багів, а презентацію перенести неможливо.

«За три години до моєї доповіді виступав Дмитро Дубілет, тоді ще співзасновник Monobank, з доповіддю, у якій він детально розповів, що таке стадія бета-тестування і чому вона є обов’язковою під час релізів нових продуктів. І ми дякуємо йому за цю доповідь».

За час, що залишився перед презентацією, команда закрила доступ до системи, відкрила форму збору заявок на її використання і додала всюди слово «Beta».

«Після презентації ми отримали більше 800 перших реєстрацій, включили бета-режим і відкрили доступ на використання FixPoint, поступово додаючи нових користувачів».

Зворотний зв’язок і дві важливі зміни

Після того як люди спробували продукт, Макс і його команда отримали перший зворотний зв’язок і зрозуміли головні його недоліки:

  • у ньому було всього три можливі інтеграції зі сторонніми сервісами, а це вкрай мало для клієнтів;
  • процес реєстрації був складним, а налаштування системи вимагало більше 20 хвилин — клієнти хотіли простоти.

Перше, що зробила команда, — закрила доступ до продукту. І наступні п’ять місяців працювала над переробкою його архітектури. Одночасно в проєкту з’явився ментор Іван Федоренко, який відзначив розсфокусованість команди. Він звернув увагу на сильну сторону FixPoint — дашборди. Після цього Макс і його команда переосмислили сервіс із його сильними сторонами.

«Велику частину того, що ми робили, видалили, і почали розробляти функціонал, зосередившись на дашбордах. Ми ще раз збудували вимоги до MVP і почали покращувати систему.

Друге — ми змінили початковий флоу «дашборд за 20 хвилин» на «дашборд в один клік», таким чином максимально спростивши точку входу в систему. Тепер старт роботи в системі займає в середньому до 1 хвилини».

Так що ж вийшло в результаті?

Зараз у системі є набір готових дашбордів і набір готових метрик. З’явилася можливість в один клік побудувати простий і привабливий дашборд із потрібними даними. Сьогодні сервіс — це корисний інструмент для швидкого аналізу ключових показників бізнесу.

Керівникам підприємств і маркетологам більше не потрібно заходити в систему кожен день для перегляду динаміки даних. Компанія передбачила можливість налаштування щотижневої розсилки, яка дозволяє бути в курсі результатів основних метрик, бачити, у якому місці є недопрацювання, просідання, і куди варто оперативно залучитися.

Навесні 2020 року змінилася назва компанії: Fixpoint зі стартапа, що дозволяє фіксувати важливі точки, а потім їх аналізувати, став Dashboard24 — системою, сфокусованою на автоматичному зборі ключових показників в один дашборд, в один клік, 24/7, без вихідних.

Важливі інсайти

Чотири важливі інсайти для стартапів, які планують виходити на ринок:

  • Визначення MVP. Ви повинні мати дуже чітке MVP і відсікти всі зайві функції, концентруючись на головній. Як виявилося, це дуже складно. На етапі побудови вимог до MVP обов’язково потрібно порадитися з людьми, у яких є досвід. Після зменшення MVP ви помітите, як пришвидшиться розробка. Це дозволить прискорити процес запуску продукту та мінімізувати витрати. «Dashboard24 можна було розробити з бюджетом у три рази менше, ми просто про це не знали».
  • Підключення до створення проєкту стороннього консультанта. Це був для команди Макса переломний етап. Ментор допоміг утримати фокус на продукті, визначити значущість розробки тієї чи іншої функції. Засновники стартапів — це ті ж спортсмени, які біжать швидко, але вкрай важливо, щоб вони бігли правильно, з правильним диханням, завданнями, цілями, навантаженнями. Роблячи не те, що зараз є в системі, компанія втратила рік життя і багато грошей. Але якби відразу був консультант, правильні вимоги до MVP, компанія зменшила б витрати та швидше запустила продукт.
  • Продаж перед розробкою. Після визначення MVP й рішення, які функції повинні бути реалізовані (а вони за фактом можуть відрізнятися від очікувань клієнтів), спочатку продайте продукт. Знайдіть користувачів, які не просто скажуть: «Так, нам подобається програма, ми будемо її використовувати», а заплатять за використання сервісу. Після цього робіть саме те, за що клієнт заплатив. Це дуже важливо. Компанія Макса вчинила інакше. У підсумку все переробляли.
  • Почніть розмовляти з клієнтами. Відкрийте користувачам доступ до продукту якомога раніше, щоб отримати зворотний зв’язок. Клієнти краще знають, що їм потрібно, і їхні відгуки допоможуть вам розробляти по-справжньому корисний продукт.

«На помилках вчаться. Ми витратили майже 100 000 дол. США й тільки потім зрозуміли, що робимо не те. Це наш факап, за який ми досі несемо відповідальність перед інвестором і перед собою.

У той момент, коли в нас уже не було достатньо грошей, але було сформульоване MVP, ми сповільнилися в обсязі, скоротили команду, сфокусувалися на дашборді, почали робити акцент на коннекторах — і розробка пішла в правильному руслі».

Що сьогодні з Dashboard24

«Наше головне завдання — створювати прості дашборди з можливістю інтеграції з усіма сервісами, які є в світі».

Сьогодні Dashboard24 працює за підписаною бізнес-моделлю з понад 300 активними компаніями. Передбачено три тарифні плани, які включають різні можливості. Їх вартість варіюється від 12 до 99 дол. США на місяць, а придбання плану на рік економить 25 %. Спробувати Dashboard24 можна безкоштовно.

У планах — розширення можливостей інтеграції з різними системами і з’єднання з тими, що неможливо підключити автоматично. За два роки компанія планує окупити інвестиції та вийти в прибуток.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

Коментарі