Хто такий SEO-спеціаліст?
28 травня відзначають своє неофіційне професійне свято SEO-спеціалістів – фахівців пошукової оптимізації. Kharkiv IT Cluster щиро вітає всіх сеошників планети і бажаємо їм виключно топових позицій.
А для усіх наших читачів ми вирішили розповісти про усі тонкощі роботи SEO-оптимізаторів і знову довести, що айтівець — це не тільки програміст.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Хто такий SEO-спеціаліст 🤔
SEO означає «оптимізація для пошукових систем» (Search Engine Optimization). SEO-спеціаліст займається просуванням сайту в цілому та окремих його складових задля збільшення кількості відвідувачів з органічного пошуку.
Щодня мільярди людей у всьому світі користуються різними пошуковими системами в інтернеті. Найпопулярніша пошукова система – Google. На неї припадає близько 76% усіх пошукових запитів. Щосекунди алгоритми Google обробляють близько 67 000 пошукових запитів, а це – 5,5 мільярдів запитів щодня.
На кожен запит система видає безліч відповідей. Усі власники сайтів прагнуть того, щоб саме їхні сайти займали перші позиції пошукової видачі по тим запитам, які можуть привести потенційних покупців/замовників/читачів.
Уявімо, що ви власник інтернет-магазину з продажу дитячого взуття. Завдання SEO-спеціаліста полягає в тому, щоб пошукові системи на запити «купити дитячі чоботи» або «кросівки для дівчаток у Харкові» в топі видавали саме ваш сайт, тим самим залучали тисячі людей цільової аудиторії.
Найбільша складність – алгоритми пошукових систем постійно змінюються. SEO-спеціалісту необхідно постійно відстежувати нові тренди, зміну пріоритетів факторів ранжування.
Чим займається SEO-фахівець. Обов’язки SEO-спеціаліста 👨🏻💻
SEO-оптимізація поділяється на зовнішню та внутрішню. Обов’язки спеціаліста включають багато завдань.
Методи внутрішньої оптимізації:
- збір та кластеризація семантичного ядра (перелік усіх пошукових фраз, за якими можна привести цільову аудиторію на сайт);
- підготовка технічних завдань для створення контенту. При написанні та розміщенні статей на сайті необхідно враховувати ключові запити, структурувати текст за допомогою підзаголовків H1, H2, H3, H4; прописувати метатеги title та description, додавати внутрішню навігацію, оптимізувати медіа файли (зображення, відео) та багато іншого;
- усунення технічних помилок на сайті (тупикові 404 сторінки, численні 301 сторінки, дублі або відсутність метатегів та заголовків H1, оптимізація швидкості завантаження сторінок, коректність відображення мовних версій сайту);
- покращення факторів поведінки на сайті (логічна та зрозуміла для користувачів структура сайтів, покращення навігації сайту, внутрішня перелінковка, читабельність контенту та багато іншого).
SEO-спеціаліст може як самостійно усувати виявлені недоліки сайту, так і формувати завдання для інших фахівців: копірайтерів, веб-дизайнерів, програмістів.
Зовнішня SEO полягає у збільшенні кількості зовнішніх посилань на сайт. Пошукові системи вважають: якщо на ваш сайт посилаються інші джерела в мережі інтернет, то це ознака високого авторитету. Під час нарощування посилкової маси необхідно враховувати якість сайтів-донорів, використовувати правильно складений список анкорів, органічність використання таких посилань.
Але якщо ви отримаєте посилання на свій сайт з популярного порталу, який присвячений торгівлі забороненими речовинами чи азартним іграм – це дасть негативний ефект, а не підвищить ваші позиції.
Головна ціль досвідчених SEO-спеціалістів – зробити сайт дійсно цікавим та корисним для відвідувачів, щоб вони самостійно ділилися посиланнями на нього (це й будуть максимально природні, органічні посилання).
Вищезгадані методи відносять до «білих» інструментів SEO-оптимізації. Крім цього, існує велика кількість «чорних» технік, які не схвалюються та можуть стати причиною значних санкцій зі сторони пошукових систем:
Клоакінг – підміна контенту, коли відвідувачі бачать один контент, а пошукова система – інший.
Дорвей – сайти, які спеціально створюються для заспамлення пошуковими словами і подальшим редиректом на основний сайт.
Прихований контент – найчастіше маскують маленьким шрифтом або непомітним кольором.
Посилання, замасковані під виглядом знаків пунктуації, лінкбомбінг, накручування поведінкових факторів та безліч інших прийомів.
Що повинен вміти SEO-фахівець 📈
Найважливіші софт скіли хорошого сеошника:
– вміння аналізувати великі потоки даних;
– посидючість;
– ерудованість;
– організованість і відповідальність;
– навички тайм-менеджменту;
– розуміння психології різних верств населення;
– високі комунікативні навички (вміння чітко формулювати свої думки та доносити їх іншим спеціалістам – копірайтерам, дизайнерам, веб-розробникам)
Найважливіші хард скіли кваліфікованого SEO-спеціаліста:
– розуміння принципів роботи пошукових систем, факторів ранжування ресурсів, відслідковування оновлення алгоритмів;
– знання правил внутрішньої оптимізації сайту, підбору ключових фраз, написання та оптимізації текстів;
– впевнені навички роботи зі спеціалізованим софтом (Google Search Console, Google analytics, Screaming frog, Ahrefs, Semrush, Serpstat, SE Ranking);
– базові знання HTML, CSS;
– базове розуміння UI / UX.
– досвід роботи з популярними CMS (WP, Opencart, Joomala);
– досвід роботи з біржами посилань;
– знання англійської мови.
Як можна навчитися SEO оптимізації 🧐
Щоб стати SEO-спеціалістом, зовсім необов’язково закінчувати вищий навчальний заклад. Існує безліч спеціалізованих курсів в IT-школах і маркетингових агенціях, які за досить короткий термін навчають основам SEO-оптимізації. Для входу до професії достатньо короткострокових курсів. Багато хто самостійно навчається за статтями та відеокурсами в інтернеті.
📚 Найкращі книги для самоосвіти в сфері SEO-оптимізації:
- «Оптимізація та просування сайтів у пошукових системах» (Ігор Ашманов, Андрій Іванов) – must have для оптимізаторів-початківців. У ній ви можете ознайомитися з загальними принципами роботи пошукових систем та алгоритмів ранжування сайтів.
- «Вступ до інформаційного пошуку» (Кристофер Д. Маннінг, Прабхакар Рагхаван, Хайнрих Шютце) – цей підручник написаний з погляду інформатики. Містить сучасний виклад всіх аспектів проєктування та реалізації систем збору, індексування та пошуку документів, методів оцінки таких систем, а також введення у методи машинного навчання на базі колекцій текстів.
- «SEO. Мистецтво розкрутки сайтів» (Ерік Енж, Стефан Спенсер, Ренд Фішкін, Джессі Стрикчіола) – класика з пошукової оптимізації. Детально проаналізовано всі аспекти SEO: починаючи з розробки сайту, підбору ключових слів, створення контенту та закінчуючи вертикальною оптимізацією з аналізом ефективності та подальшим перепроектуванням сайту.
SEO-спеціаліст: фріланс, інхаус або агенція 😵
Як і в більшості напрямків IT-спеціальностей, існує три варіанти кар’єрного росту для SEOшника:
- Фріланс. Серед переваг цього способу прокачати свої скіли – можливість працювати на себе і розвиватися самостійно в комфортному для вас темпі. Це досить тривалий процес , однак цей варіант підійде лише при високому рівні самоорганізації та відмінних навичках тайм-менеджменту. Новачку в сфері SEO-оптимізації перший час доведеться брати маленькі проєкти за невисоку оплату. Для пошуку перших клієнтів можна завести особистий блог у соціальних мережах або шукати клієнтів через фріланс-біржі.
- Робота в діджитал агенції. Влаштуватися на роботу в маркетингову агенцію – це відмінний шлях розвитку. У складі команди професіоналів ви швидко наберетеся досвіду. Робота на посаді Junior SEO надає можливість відточити свої навички спочатку на нескладних, але важливих задачах: заповненні та кластеризації семантичного ядра, заповненні мета-тегів, підбір донорів для отримання посилань, складанні анкор-листів.
- Робота в штаті компанії. Тобто – стати інхаус SEO-спеціалістом. Серед безумовних переваг такого розвитку кар’єри – зацікавленість роботодавця у швидкому розвитку, глибокому зануренню у проєкт та мотивація у вигляді стабільної оплати праці.
Ще раз вітаємо всіх сеошників із професійним святом. Бажаємо перших позицій у топі, адекватних клієнтів та море замовлень. Вірте в себе і радійте кожному новому дню! ❤
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: