Ольга Шаповал стала хедлайнером головного освітнього івенту України — EDU Summit 2023
«Інновації не створюють онлайн», — ключовий меседж від Ольги Шаповал на IT Ukraine Education Summit 2023.
Збереження людського капіталу сьогодні гостро стоїть перед ІТ-індустрією та Україною в цілому.
За війну українська освіта зазнала потужний відтік інтелектуального капіталу України за кордон, що в свою чергу є передвісником гострого дефіциту ІТ-фахівців через кілька років.
7 червня Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster, долучилася до панельної дискусії «Навчальний рік попри кризу: результати, виклики та перспективи» у рамках ключового івенту у напрямку освіти — IT Ukraine Education Summit 2023, щоб разом з колегами сформулювати меседжі й спільний план дій щодо збереження та професійного розвитку кадрового потенціалу в Україні.
ℹ️ IT Ukraine Education Summit 2023 — унікальний майданчик для освітніх дискусій із висококваліфікованими експертами ІТ-індустрії, представниками держави, бізнесу та навчальних закладів.
У дискусії взяли участь:
👤 Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster;
👤 Костянтин Васюк, виконавчий директор IT Ukraine Association;
👤 Степан Веселовський, CEO Lviv IT Cluster;
👤 Євген Гостіщев, виконавчий директор IT Dnipro Community;
👤 Олесь Добосевич, в.о. декана факультету прикладних наук УКУ;
👤 Дмитро Завгородній, заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Екскурс у 2022
Ольга Шаповал відзначила, що для Kharkiv IT Cluster попередній рік був насиченим на події, проте, незважаючи на виклики, освіта завжди в пріоритеті для харківської ІТ-спільноти.
«Досвід часів COVID-19 прийшов нам на користь, ми оперативно адаптувались онлайн, тому вже 15 квітня (прим.авт. 15 квітня 2022 року) діяльність освітніх проєктів була відновлена. За попередній рік у наших проєктах взяли участь 15 тисяч школярів і студентів, у якості освітніх партнерів до нас долучились 165 закладів освіти, а разом з компаніями-мемберами запустили пілотний проєкт з оновлення уроків інформатики у школах», — підкреслила пані Ольги.
Євген Гостіщев, виконавчий директор IT Dnipro Community, звернув увагу, що у Дніпрі, незважаючи на прогнози зниження кількості студентів, цього не сталось.
«Так, через міграцію частина абітурієнтів виїхала з Дніпра, проте вступники з Херсону, Запоріжжя та інших міст, які були вимушені релокуватись, компенсували відтік студентів», — цитата пана Євгена.
Крім цього, у виконавчого директора IT Dnipro Community є оптимістичні новини. За опитуванням одного з університетів міста 80% студентів планують повернутись або вже це зробили.
У 2022 році ІТ-спільнота із Дніпра долучилась до акредитації учбових програм, але основний акцент зробила на профорієнтацію та вступну кампанію.
У колег з Lviv IT Cluster, як і у багатьох з нас, 2022 рік почався важко і не по плану — львівські університети приймали переселенців.
«Згодом ми відновили всі програми, темп запуску проєктів трохи знизили, але все-одно продовжуємо підтримувати освітній напрямок», — слова Степана Веселовського, CEO Lviv IT Cluster.
Основні виклики
Експерти сьогоднішньої зустрічі виокремили 4 конкретні виклики, які стоять перед ІТ-освітою сьогодні і у найближчому майбутньому.
📌 Хто буде навчатись?
Багато батьків мають мотивацію сьогодні відвозити своїх дітей вчитись у закордонні заклади вищої освіти, перш за все питання стоїть не у якості освіти, а у безпеці.
«За результатами опитування дітей, які хочуть повернутись в Україну вдвічі більше, якщо порівнювати з відповідями їх батьків», — підкреслює Ольга Шаповал.
Євген Гостіщев, виконавчий директор IT Dnipro Community, зазначив, що проблема неможливості виїзду студентів і хлопців, які вступають в іноземні університети також добре йому знайома, як і кожному присутньому спікеру.
Представники кластерів рішуче заявили, що вони готові приймати активну участь і залучати власні ресурси, щоб сформувати мапу людського капіталу в Україні.
📌 Якість освіти
За словами Дмитра Завгороднього, заступника Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, станом на зараз 1,5 мільйони дітей навчаються виключно онлайн, 1,2 мільйони — у змішаному форматі, 1,3 мільйони офлайн. 500 тисяч з них навчається за кордоном. Схожа ситуація і у закладах вищої освіти. Через роботу онлайн, якість відповідна.
«Інновації не створюються онлайн. Дітям необхідно взаємодіяти один з одним і бути соціалізованим, щоб створювати щось нове», — цитата Ольги Шаповал.
Її підтримав колега зі Львову — Степан Веселовський і поділився кейсом співпраці з владою — спільно з Львівською міською радою Lviv IT Cluster підписали меморандум про створення дослідницького центру у Львові.
📌 Інтеграція до світового простору
Студенти-хлопці обмежені у власній мобільності — вони не можуть їздити і стажуватись за кордон сьогодні.
«Ми часто спостерігаємо наступну ситуація: хлопчик випускається зі школи, вступає до іноземного університету і не повертається в Україну», — ділиться спостереженнями пані Ольга.
Олесь Добосевич, в.о. декана факультету прикладних наук УКУ, відмічає, що виїзд за кордон для стажування хлопців-студентів — комплексне питання, яке треба поставити не тільки Міносвіти. Є ще багато органів, які впливають на це.
Один з варіантів, який запропонував пан Олесь стосовно інтеграції до світового простору — робити літні школи і запрошувати викладати людей з-за кордону.
📌 Де працювати?
Питання працевлаштування — окрема тема, багато індустрій відчули це на собі: компанії або припинили найм або зменшили кількість вакансій.
«Оцінити і зрозуміти скільки випускників, якого напряму, якого рівня кваліфікації ми чекаємо — це ще один виклик, який ми маємо сьогодні», — відмітила Ольга Шаповал.
Дослідження Lviv IT Cluster показали, що українська ІТ-індустрія вже втратила більше 50 тисяч людей, а за кожним з трьох можливих сценаріїв Перемоги нас очікує «відтік» ще 25-100 тисяч айтівців. Один з варіантів, який пропонує пан Веселовський, щоб майбутні студенти були краще підготовлені до можливих катаклізмів та змін — додати елемент підприємництва у навчання.
Загалом питання — «Що індустрії, освіті, міністерствам робити, щоб не отримати велику кількість випускників, які не можуть працевлаштуватись?», залишилось відкритим.
Шляхи вирішення: Що пропонують експерти?
Як ви бачите участь ІТ-кластерів в підтримці науки і освіти у майбутньому навчальному 23/24 році?
Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster:
«Перш за все ми будемо продовжувати робити те, що і робили: працювати з профорієнтацією батьків та їх дітей, перекваліфіковувати вчителів інформатики і викладачів. В рамках наших проєктів навчання проходить 500 вчителів інформатики і 300 викладачів. Ми готові співпрацювати і бути партнерами в реалізації ініціатив зі збереження людського капіталу і будемо раді поновити співпрацю з оновленим складом Міносвіти»
Виконавчий директор IT Dnipro Community Євген Гостіщев відзначив, що їх спільнота планує проводити профорієнтацію, літні табори, підвищення кваліфікації вчителів інформатики.
Степан Веселовський також підсумував, що львівське ІТ-ком’юніті продовжує підтримувати навчальні програми, які вже реалізуються, планує запускати нові EDU-проєкти і приділяти увагу підприємництву для студентів.
Олесь Добосевич, в.о. декана факультету прикладних наук УКУ акцентував увагу, що з приводу вирішення всіх наявних питань треба вступити у синергію, адже нам всім треба вибиратись з цієї кризи.
Тема дискусія складна, але всі присутні спікери єдині у прагненні вирішити наявні виклики, проблеми і відкриті до діалогу. Немає країни, в якій немає простору зростати дітям — майбутній еліті цієї держави.
Приєднуйтесь до Kharkiv IT Cluster — прогресивного ком’юніті, яке вже сьогодні закладає фундамент для майбутніх ІТ-талантів і майбутнього нашої країни.
Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій
Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах: