Авторська програма Адріана Сливоцького
Вирішіть проблему, яка не дає спати вашому клієнту. 8 кроків від Адріана Сливоцького.
Сьогодні малі компанії кидають виклик гігантам індустрії і перемагають. Це команди, які перетворюють 1$ у 2$, а деякі з них – 1$ у 20$. Чи існує модель, яка допомагає стартапам заощадити час і ресурси на шляху до глобального успіху? Чи можна написати алгоритм ефективного виходу на світові ринки та переможної конкуренції з корпораціями-гігантами, використовуючи досвід тих сміливців, які “з гаража” перемагають китів світового бізнесу? Наша відповідь “так” і ми готові нею поділитися. Все, що вам потрібно – зібрати команду і пропрацювати 8 кроків цього алгоритму. Ви готові?
Компанії-гіганти органічно розвивалися, потрохи захоплюючи ринок за ринком, і здавалося, майже ніщо не може порушити їхнього спокою. Проте з’явився Uber, і в бізнесів, що займаються традиційними послугами перевезення пасажирів, почалися проблеми. Фактично, їхнім способом себе захистити стали масові протести та, як наслідок, заборони від влади на діяльність Uber в окремих містах. Тим не менше, цей ринок вже є підірваним, нові служби таксі не виходять на нього, натомість є купа нових технологічних компаній з перевезення, які тепер конкурують вже з першопрохідцем – Uber: Didi Chuxing, Ola, Lyft, Bolt, Uklon і так далі, і так далі.
Провідний бізнес-футуролог, партнер компанії Oliver Wyman та консультант компаній із списку Fortune500 Адріан Сливоцький разом із Львівською бізнес-школою УКУ (LvBS) ще рік тому розпочали проект «Давид перемагає: дисципліна неспівмірної перемоги». Це сайт із книгою, доступною безкоштовно онлайн для всіх, хто задумується про власний стартап. Скоро ця книжка теж вийде друком. Проаналізувавши сучасний світ цілком нового підходу до бізнесу, Адріан Сливоцький розробив модель, яка допомагає стартаперам заощадити час, шукаючи свій шлях розвитку. Адже можна просто слідувати досвіду вже успішних глобальних компаній, складаючи разом всі елементи восьмикутника (саме стільки складників є в успішного стартапу). А 2-3 липня у Харкові він розповість про це детальніше на навчальній програмі.
8 кроків Давида
Масштаб. Це означає, що потрібно фокусуватися на найбільших проблемах, які «гризуть» ваших клієнтів. Не так легко зрозуміти, як знайти цю велику проблему. Тут є кілька шляхів. Один з варіантів – подивитися на успішного асиметричного гравця, яку проблему йому вдалося ідентифікувати і вирішити? Наприклад, Didi Chuxing не хотіла бути компанією, що надає послуги з перевезення, вона хотіла вирішити проблему громадського транспортування, так народилось масштабне рішення.
Невдача. Це дуже складно… Одне з небагатьох місць, де до невдач інше ставлення – Кремнієва долина. Зазнавши краху з одним стартапом, це вносять до резюме, і продовжують. Проте з помилками треба бути обережними. Це геть не означає, що треба стрімголов втрачати все. Важливо помилятися швидко і дешево. Спробуйте зробити pre-mortem нового проекту. Сядьте з командою та складіть список тих загроз, через які проект не буде успішним. А тоді подумайте, що можна зробити, щоб їх зменшити.
Швидкість. Як правило, це нормально спізнитися з проектом на 2-3 тижні, оскільки по дорозі виникають непередбачені обставини. Але ж загублений час – це неймовірні втрачені можливості. З іншого боку, технологічні компанії досить легко наслідувати. Вам не потрібні мільйони інвестицій на новий завод. Тому саме швидка експансія на глобальний ринок є запорукою успіху стартапу.
Ощадність. На перший погляд, це ніби очевидно. Стартап мусить бути ощадним, оскільки в нього обмежені ресурси. Але питання ощадності в моделі асиметричності – це «де я не доінвестовую у свого клієнта?» Що я можу «обрізати», щоб зекономлений долар заінвестувати у краще розуміння споживача і у вдосконалення його досвіду?
Доступ. Важливо визначити ті ключові складники бізнесу, які ви не можете віддати партнерам, адже далеко не завжди можливо чи доцільно володіти усім: Intel володіє власними заводами, вони повинні це робити, адже в іншому випадку скопіювати їхні продукти було б неймовірно легко. Але водночас Toyota і Subaru оголосили про розробку спільної платформи для електромобілів, і першим на її основі буде створений електричний кросовер. Ви помітили, що довкола нас уcе більше колаборацій та партнерств, які дають можливість досягати значно більшого?! Доступ не тільки заощаджує капітал. Він допомагає рухатися швидше, зробити більше за менший час, готувати наступ на більші проблеми й гризоти свого клієнта.
Алгоритми – чи не найскладніша для реалізації частина моделі. Для початку варто зрозуміти, які дані нам критично важливо збирати, які з них ми вже маємо, а до яких можемо мати легкий доступ, а також, як будемо надалі їх застосовувати.
Наступний елемент, без якого неможливо глобально конкурувати, це магнетичність, здатність залучати у свою компанію найкращі таланти. Одним з магнітів для найкращих є виклик працювати над великою проблемою, “будувати ракету”, всі елементи асиметричної моделі є дуже пов’язані між собою.
Розповідь. Чи ви можете собі дозволити дорогу рекламу і наскільки вона ефективна? Чи краще мати чудову історію, яку ваші споживачі самі розкажуть широкому загалу. Найбільш продуктивний спосіб створити свою розповідь – це забезпечити такий досвід клієнта, що він сам все розповість іншим. В Amazon говорять, що історія вашої компанії – це те, що про вас говорять ваші клієнти, коли вас немає в кімнаті. Яка ваша історія?
Спробуйте пройти і кроки з командою стратегічно важливих у вашій компанії людей, ви будете вражені висновками.
Запрошуємо реєструватися на програму «Давид перемагає: дисципліна неспівмірної перемоги», що пройде у Харкові 2-3 липня.
Ми з радістю відповімо на ваші запитання:
Соломія Саврук
ssavruk@lvbs.com.ua;
+38 (050) 289-12-10.
Львівська бізнес-школа УКУ (LvBS)