DataArt відкрив IT-музей — онлайн-музей історії інформаційних технологій в СРСР і країнах Східної Європи

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Приємна новина для любителів вінтажної техніки й шанувальників промислового дизайну: DataArt відкрили онлайн-музей, присвячений історії інформаційних технологій в СРСР і країнах Східної Європи.


Колекція музею — близько 400 предметів — переважно складається з подарунків друзів, також її зібрано завдяки найстарішому співробітнику компанії Глібу Ніцману, який уже 20 років збирає комп’ютерні раритети. Серед артефактів:

  • відеотермінали великих ЕОМ: Mera — унікальний зразок східноєвропейського промислового дизайну, ВТА-2000 — класичний атрибут радянських НДІ 1980-х, ADM-3A — легендарний пристрій для любителів старої електроніки в США;
  • цілі машини та їхні компоненти: від міні-ЕОМ DEC PDP-11 — комп’ютера зі США, якого в СРСР клонували замість використання розробок власних вчених, до процесорних плат і модулів пам’яті на феритових сердечниках;
  • ранні радянські персоналки для самостійного збору вдома, зокрема найперша ПЕОМ «Радіо-86РК», зібрана на замовлення редакції журналу «Радіо».

Гліб Ніцман: «Я застав кінець епохи, коли люди ще не ганялися за золотом у радіоелементах».

Дивитися на старі машини та інше залізо набагато цікавіше, коли експозиція доповнена людськими історіями. З 2019 року фахівці музейного проєкту DataArt почали збирати не тільки артефакти, але й розповіді інженерів і програмістів, свідчення учасників найважливіших розробок і тих, хто працював на радянських, польських, болгарських ЕОМ з 1950-х до 1990-х років.

Олексій Помігалов, куратор музейного проєкту: «Найцінніше у будь-який технології — люди, які її вигадали. Без історій про них будь-яка колекція ризикує залишитися зборами старого «заліза», цінність якого зрозуміла тільки невеликій кількості фахівців. Нам здається, що спогади вчених та інженерів, ілюстровані, зокрема, фотографіями із сімейних архівів, дозволять дізнатися про історію комп’ютерів набагато більшій кількості людей. І переконатися, яка вона цікава».

exhibition DataArt відкрив IT-музей — онлайн-музей історії інформаційних технологій в СРСР і країнах Східної Європи

Зараз в онлайн-музеї зібрано науково-популярні статті про різні періоди історії ЕОМ в СРСР, їх доповнюють розшифровки інтерв’ю, записаних у Росії, Україні та Вірменії. Як радянські вчені розробили унікальний комп’ютер не двійковою, а трійковою логікою; як радіоспортсмен створив перший масовий радянський ПК — ленінградський клон ZX Spectrum; як інженер-полковник і академік в 1960-х придумали радянський інтернет і розвивали проєкт цифрової держави; як у школах з’явилася інформатика; хто першим вийшов у глобальну мережу — загалом кілька десятків подібних історій.


Фізично основна колекція IT-музею зберігається в петербурзькому офісі DataArt. Але зразки старої обчислювальної техніки й пам’ятні предмети, пов’язані з історією її розвитку, збирають ентузіасти і в інших офісах компанії — у Києві, Воронежі, Вроцлаві.

museum DataArt відкрив IT-музей — онлайн-музей історії інформаційних технологій в СРСР і країнах Східної Європи

Команда DataArt продовжує роботу над музейним проєктом, збираючи артефакти й записуючи нові інтерв’ю. Сподіваємося, що в близькому майбутньому сайт доповнять публічні виставки й лекції. У планах також зробити колекцію фізично доступною і дати можливість усім охочим побачити експонати наживо (для початку в Петербурзі, де зберігається їх більшість).

А поки раді зустрітися з вами на сайті за посиланням.

Завітайте до музею

Коментарі