DataArt об эффективной работе из дома для специалистов

DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

Працювати на remote-режимі важко, проте можливо. DataArt розпитали про ефективну роботу вдома у фахівця зі створення повноцінних офісів у будинках і квартирах. Читайте детальніше у статті!

Про фахівця

Катерина Михайлова закінчила архітектурний університет у Петербурзі та живе у Лондоні. Працюючи у відомому бюро AHMM, вона займалася дизайном британського центру розробки Google, потім вела власні проекти, зокрема, оформляла штаб-квартиру DataArt UK. Минулого року Катерина запустила новий напрямок — створення повноцінних офісів у будинках і квартирах клієнтів. Спеціально для DataArt Wellbeing Weeks ми розпитали її, чому вона як професіонал приділяє особливу увагу в таких проектах.

З чого почати підготовку робочого місця, якщо ви вирішили влаштуватися вдома надовго? Які чинники дійсно впливають на продуктивність? Чи завжди хоум-офіс вимагає значних фінансових вкладень, а двері в «кабінет» мають весь день бути закритими?

1-1100x648 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Фото з офісу DataArt у Лондоні, оформленого Катериною Михайловою

Робота і сім’я

Домашній офіс — це не лише просторий стіл із комп’ютером і зручне крісло. Тобто вони, звісно, важливі, але навряд хтось ще не зрозумів цього протягом пандемії — додати тут нема чого. Проте я впевнена, що продуктивність вимагає повноцінного робочого середовища, до того ж його організація не має порушувати комфорту тих, з ким ви ділите простір. Треба сказати, що більшість квартир у Лондоні є зовсім невеликими: кімната два на два метри тут не виглядає чимось винятковим. Тому я відразу уточню: все, про що я казатиму, стосується не лише великих будинків і просторих приміщень, хоча їх пристосувати для роботи, звісно, набагато легше.

На початку проекту я завжди прошу замовника максимально докладно показати мені не лише робоче місце, а й усе житло цілком. Тобто людина досить довго ходить з камерою навіть по невеликій квартирі. Далі необхідно розібратися, хто, коли та як використовує різні ділянки простору, який ми маємо у розпорядженні: о котрій обідають діти, де вони роблять уроки, звідки телефонує колегами чоловік або дружина, в якій кімнаті та коли ви займаєтеся спортом. Що менша квартира, то важливішим виявляється такий попередній аналіз. Провести його можна і самостійно — це досить захоплююче, хоча професіоналові помітно легше поставити потрібні запитання.

2 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Фото: @soul.nata, DataArt, Вроцлав

Цілком можливо, що в певні моменти деякі приміщення залишаються незадіяними. Поміркуйте, чи не буде зручніше планувати робочий день на кухні, проводити один з регулярних зідзвонів, ходячи коридором, читати документацію, сидячи не за столом, а на дивані. Не виключено, що з двох до трьох або з шести до семи ви навіть можете поступитися власним робочим місцем комусь із домочадців або просто пересісти зі звичного стільця на ті півгодини, коли сонце починає відсвічувати від монітора.

3 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Продуктивна робота часто вимагає столу. Але не завжди. Фото: Vasya Malinov, @DataArt, Санкт-Петербург

Кожен хоче, приходячи додому, потрапляти в середовище, вільне від стресу. Ваш дім може бути таким середовищем, якщо ніщо в ньому не заважає жодному з членів сім’ї займатися повсякденними справами — робити справи з власного реального чи уявного списку. Добре, якщо сім’ї не доводиться ходити навшпиньки чи сидіти в закритій кімнаті по 8 годин, поки ви працюєте. Водночас у кожного — не лише у вас — є моменти, які потребують максимальної концентрації. Якщо подивитися на власний графік уважно, найімовірніше, можна побачити, що в конкретної людини вони найчастіше припадають на один і той самий час.

Зіставивши щоденні розпорядки членів сім’ї, можна набагато більше дізнатися про себе. Найімовірніше, це вже може позитивно позначитися на продуктивності. До того ж спільне використання простору непогано стимулює більш ефективне використання часу, відведеного на ті чи інші задачі. Хоча ніякий графік не має перетворюватись на догму: баланс між роботою і життям досягається, перш за все, за рахунок гнучкості та здатності приводити власні плани у відповідність з обставинами.

4 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Часом краще місце для роботи — кухня. Фото: @rozanovz, DataArt, Дніпро

СВІТЛО: ВІКНА І ЛАМПИ

Монотонне освітлення розсіює увагу та на біологічному рівні знижує загальну готовність до швидкої реакції. Напевно кожен мав можливість переконатись у цьому на власному досвіді, але його негативний вплив на людину підтверджують і серйозні наукові дослідження. Їх проводили чимало.

5 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
В інстаграмі багато красивих фотографій робочих місць, але далеко не всі підходять для роботи. Фото: @dreamy_home_decor

Як ви гадаєте, чи так виглядає продуктивний робочий простір? Я вважаю, що обстановка на фото більше відповідає вечірньому перегляду кіно. Кімнату можна назвати затишною, але жовте світло не допомагає зосередитися: замість того щоб

вмикати штучне освітлення, особливо свічки, набагато краще було б розсунути штори. Якщо бажаєте, правило організації домашнього офісу номер один можна сформулювати так: ніколи не барикадуйте вікна.

Вранці для нас найприродніше отримувати якомога більше інтенсивного холодного світла. Але голове, зміна часу доби і погоди є набагато кращою за будь-яку, навіть тонко налаштовану, систему штучного освітлення. Світанок, нерівномірна хмарність, дощ або блискавки — все це тренує очі, змушує перемикатися. Може, це здасться дивним, але довше зберігати концентрацію допомагають саме такі мікроподразники. До того ж природні зміни за вікном дозволяють організму стежити за часом. Без будь-яких свідомих зусиль з вашого боку вони не дають засиджуватися в одній позі, стимулюють фізичну активність і змушують хоча б іноді вставати, щоб розім’яти м’язи шиї та спини. Останнє дуже важливо: здатність генерувати нові ідеї безпосередньо пов’язана з кровопостачанням мозку.

Якщо ви з об’єктивних причин змушені працювати в кімнаті без вікон, мабуть, варто замислитися про більш хитру систему освітлення, ніж єдина настільна лампа. У цьому випадку все складніше. Добре, якщо ви зможете регулювати інтенсивність і колірну температуру світла. Але за цим доведеться ще й стежити або знайти спосіб налаштувати певний денний цикл. Найімовірніше, за комфорт доведеться заплатити або запрограмувати систему самостійно — підозрюю, тоді й паяльником доведеться попрацювати, і зануритись у світ IoT. Але, якщо чесно, все це залишиться вимушеною заміною простому шматочку неба — навіть маленьке віконце все одно буде краще.

6 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Фото з інстаграма Катерини Михайлової

Нестачу денного світла можна компенсувати регулярними, нехай і короткими виходами на вулицю. Але це вимагає високої дисципліни та здатності строго дотримуватися наміченого графіка навіть у дрібницях.

Якщо вам пощастило опинитися на сонячній стороні, і прямі промені часом заважають, зверніть увагу на те, о котрій це відбувається. Навряд це може тривати довго — якщо ви знаєте, коли саме вам незручно сидіти за столом, це може стати хорошим приводом переміститися. Спостереження за природним освітленням вашого робочого місця якраз є частиною аналізу, про який я казала вище. Якщо сонце б’є у вікно постійно, можливо, потрібно трохи посунути стіл чи поміняти його місцями з іншими меблями. Врешті-решт він не обов’язково має стояти в кутку — стверджую як досвідчений архітектор і дизайнер інтер’єру.

Якість повітря

Сперте повітря не лише є шкідливим для здоров’я у довгостроковій перспективі, а й заважає продуктивно працювати протягом дня. Якість повітря залежить не лише від частоти провітрювання, на тему його забруднення у квартирах проводять багато досліджень, зокрема, у Великобританії (тут, наприклад, можна подивитися виступ

професора Деяна Мумовіча з Університетського коледжу Лондона — щоправда, для перегляду потрібна реєстрація, але вона безкоштовна і дуже проста).

Джерела забруднення повітря діляться на зовнішні та внутрішні. Серед зовнішніх основними проблемами є діоксид азоту та мікроскопічні частинки, що утворюються під час тертя частин автомобілів, серед внутрішніх — матеріали. Для будинку абсолютно не підходить ковролін, що акумулює не лише пил, а й будь-які аерозолі, які пізніше потрапляють до нас у легені, так само як мікрочастинки синтетичних волокон самого ковроліну. Звичайно, ненатуральні матеріали взагалі гірше за натуральні. Але чим би ви не замінили синтетичне килимове покриття — ламінатом, лінолеумом — це точно буде краще.

Інший неприємний і, насправді, небезпечний матеріал — МДФ. Якщо ця пресована стружка не покрита якимось надійним лаком, краще її в будинок не вносити. Справа, звісно, не в частинках деревини, а у хімікатах, які використовують для її скріплення. Щоправда, і самі лаки можуть бути досить агресивними, до того ж точно з’ясувати їхній склад у виробника меблів дуже складно. У фарбі для стін також можна знайти досить непередбачувані добавки. Якщо ви вибрали фарбування, принаймні у процесі ремонту потрібно стежити, щоб вікна були постійно відчиненими, а всі прилади, що проганяють повітря через себе, — відключеними. Компоненти, які допомагають фарбі швидше висихати, можуть надовго затримуватись у приміщенні, створюючи загрозу та просто заважаючи вам нормально зосередитись.

Людині потрібно 30 кубометрів свіжого повітря на годину. Виконати вимірювання вмісту вуглекислого газу у приміщенні неважко: аналізатор можна купити або зібрати самостійно. Якщо повітря в кімнаті здається вам спертим, цього не можна залишати без уваги — неприємне відчуття нікуди не зникне, поки ви не провітрите. Якщо ви просто не будете звертати на це увагу, негативна емоція, яку ви відчули через духоту, обов’язково позначиться на продуктивності. Але з іншими, більш значними факторами — забруднювачами повітря — впоратися складніше. Перш за все тому, що в режимі реального часу ми не можемо помітити, що щось не так.

7 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Повітря за вікном зазвичай краще, ніж удома, де рідко використовуються потужні системи вентиляції. Фото: @argentinadataart, DataArt, Буенос-Айрес

Якщо ви змогли визначити джерело забруднення повітря, то можете:

  • прибрати його;
  • обмежити контакт з ним за часом (наприклад, якщо ви живете на жвавій вулиці, намагайтеся провітрювати кімнату вночі або рано вранці, коли на ній найменше машин);
  • купити очищувач повітря (цей захід є найменш ефективним із трьох, але й він згодиться на крайній випадок).

Хороші звички та мінімізація стресу

Цілком вимкнути стрес навряд вийде, але середовище, у якому ви постійно існуєте, має бути комфортним настільки, наскільки це можливо. Організація повноцінної роботи з дому вимагає комплексного підходу: безглуздо витрачати час і гроші на ідеальне освітлення, не подбавши про приплив свіжого повітря. Зате наближати свій хоум-офіс до ідеалу можна поетапно.

8 DataArt: офіс у квартирі — на що звернути увагу в першу чергу
Фото: @mojibuubuu, DataArt, Люблін

Нарешті, важливо пам’ятати, що ніщо не покращує життя так, як корисні звички. Невеликі фізичні навантаження, зміна пози, переміщення по дому протягом дня, короткі прогулянки на свіжому повітрі та заплановане перемикання між задачами є такою самою частиною організації робочого процесу, як і покупка дорогого крісла. Нарешті, створити вдома обстановку, вільну від стресу, можна лише спільними зусиллями всіх, хто ділить спільне житло. Дбаючи про власну продуктивність і ефективність, важливо не обмежувати права своїх близьких та не пред’являти до них надмірних територіальних претензій.

Підпишись на наш телеграм канал, щоб бути у курсі подій

Підпишись на Telegram-канал

Також читай новини на наших сторінках в соціальних мережах:

Facebook

Instagram

Рекомендовані матеріали

  1. DataArt отримав $75 млн інвестицій від FTV Capital
  2. Як ІТ-компанія DataArt допомагає харків’янам пережити блекаути

Коментарі