Як зберегти баланс між роботою та волонтерством? Досвід експертки Particles Global
Складні часи завжди породжують бажання допомагати тим, хто цього потребує. За даними Української Волонтерської Служби, 74% українців стали волонтерами після 24 лютого 2022 року. Віднайти баланс між роботою та волонтерством — це справжня суперсила, якою володіють сучасні благодійники. Світлана Божко, маркетинг-менеджерка в Particles Global та за сумісництвом волонтерка в організації UniBonn.UA при Боннському університеті ділиться своїм надихаючим досвідом.
Що таке UniBonn.UA?
UniBonn.UA — це молодіжна волонтерська організація українських студентів, що навчаються в Боннському університеті. Основна діяльність — організація подій для підтримки українців у Німеччині та збору коштів на різні запити з України.
«На сьогодні ми придбали генератор для дитячого будинку в Харківській області, підтримали проект Safe Education від KSE, а також робили подарунки дітям на свята у притулках Харкова, які постраждали від війни» — ділиться Світлана Божко.
Організація проводить розмовні та книжкові клуби, виставки, благодійні ярмарки, майстер-класи з української кулінарії, писанкарства, освітні лекції про навчання в Німеччині, а також підтримує постійні рубрики про українську культуру та про злочини росії. Усі учасники працюють виключно на волонтерських засадах.
Початок волонтерства
«Я доєдналася до організації ще на початку її заснування. На той час я знаходилась у Німеччині та розуміла, що не можу сидіти склавши руки» — коментує Світлана.
В результаті виникла ідея зробити перший благодійний ярмарок, що зазвичай дуже важко організувати в Німеччині, адже потрібно зібрати багато дозволів та документів (наприклад, щоб грати музику на вулиці теж потрібен дозвіл). Потім це переросло в ідею створити організацію, яка б проводила заходи для українців у Німеччині й збирала кошти на потреби України.
В UniBonn.UA Світлана допомагає з маркетингом, веденням соціальних мереж (Instagram, Facebook, Telegram), організацією самих подій та веденням окремих проєктів. Особливість діяльності полягає в тому, що комунікація з аудиторією має бути максимально прозорою, що потребує багато community менеджменту та органічності. Головна мета — більше людей має дізнаватися про події UniBonn.UA та відвідувати їх.
Баланс між роботою та волонтерством
«Якщо незнайома людина питає які у мене хобі, то перше, що мені спадає на думку — волонтерство. Інколи буває важко пояснити, що після роботи я працюю на іншій “роботі”, та мені подобається, що волонтерство дозволяє розвиватись професійно і приносити користь суспільству» — зазначає Світлана.
Звичайно, це складно і для того, щоб не вигоріти, експертка ділиться своїми ключами балансу:
1. Чіткі пріоритети. Важливо розділяти робочий та неробочий час. Якщо виникає щось термінове, звісно, можна дати відповідь, але чіткий поділ роботи та справ допомагає краще фокусуватись на чомусь одному та планувати час. Також можна використовувати сучасні інструменти, наприклад, планування постів у Meta або LinkedIn.
2. Вміння делегувати. Варто витратити більше часу, щоб навчити інших — і тоді ви можете спокійно делегувати створення Google форми або Instagram сторіз за шаблоном.
3. Розуміння мети. Важливо знати, що волонтерська робота справді допомагає. UniBonn.UA вдається придбати подарунки дітям у притулку в Харкові. Хтось покращує свої знання німецької завдяки нашим розмовним клубам, в результаті чого може знайти гідну роботу. А хтось дізнається на лекції про освіту як вступити до німецького університету. Коли є чітке розуміння навіщо ти це робиш, то енергія з’являється навіть після важкого робочого дня.
4. Мінімізація мітингів. Все що можна написати, проговорити в голосовому, показати у відео із записом екрана, слід робити саме так. До самих дзвінків в UniBonn.UA звертаються лише за потреби, проводячи одні збори на місяць. Завдяки цьому є можливість зосередитись на основній роботі і не “висмикуюсь” на дзвінки.
5. Віддалений формат роботи. Більше не потрібно витрачати час на дорогу, це зберігає такі цінні 2 години життя (ті, хто живуть у великих містах зрозуміють, що дорога + збори це дійсно 2-3 години на день). Тому я без проблем можу «перемкнутися» до або після робочого дня на волонтерську активність.
Висновок
Ви можете присвятити всю свою діяльність допомозі, а можете поєднувати це з офіційною професією — варіантів безліч, і кожен ладен обирати те, що більше до душі. Приклад українських волонтерів надихає на пошук балансу між роботою та допомогою, демонструючи, що підтримка може стати невід’ємною частиною вашого життя, не заважаючи особистому та професійному зростанню. Проте не забувайте віднайти власні правила балансу. Створіть свої пункти для комфортного поєднання, які стануть вашою опорою, підтримають вас та нададуть можливість підтримати інших.
Приєднуйтесь до ком’юніті Kharkiv IT Cluster — станьте частиною спільноти, що підтримує та надихає!