Arzamas і DataArt запустили курс про роль кібернетики та комп’ютерів у культурі та житті в СРСР

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

25 лютого 2021 року просвітницький проєкт Arzamas і міжнародна IT-компанія DataArt відкривають онлайн-курс «Радянська кібернетика в історіях і картинках».

Про проєкт

Проєкт — екскурсія по залах віртуального музею — розповідає, як уявляли собі молоду науку кібернетику, комп’ютери і тих, хто був з ними пов’язаний, в СРСР другої половини XX століття, якими вони були насправді і як вплинули на різні аспекти радянського життя. Проєкт адресовано не тільки тим, хто глибоко занурений в історію обчислювальної техніки, а й усім, хто цікавиться історією мистецтва й повсякденності, впливом наукових досягнень на масову культуру.

Ким був радянський евеемщик, у яких умовах він жив і працював? Чому саме програміст став героєм одного з головних творів радянської фантастики — повісті «Понеділок починається в суботу» братів Стругацьких? Як кібернетики запустили дискусію фізиків і ліриків? Коли комп’ютер став інструментом художника й композитора? Як пов’язані між собою розвиток інформаційних технологій і справжній культ шахів, що склався в СРСР?


Творці курсу з Arzamas і IT-музею DataArt вірять, що ці та інші питання, відображені в технічній документації до радянських ЕВМ, важливі. Відповівши на них, можна не тільки визначити витоки специфічної інженерної культури, яка сформувалася в Радянському Союзі та соціалістичних країнах Східної Європи, а й зробити важливий крок до її опису. Ми також розраховуємо на інтерес IT-фахівців, які досі можуть спостерігати риси цієї культури у своїй локальній професійній спільноті.

З 25 лютого відкрито три перші зали віртуального музею:

  • основна експозиція — історія кібернетики в 10 предметах;
  • зал машинної творчості, де представлено кібернетичне образотворче мистецтво, музика й поезія;
  • шаховий клуб.

Нові зали, присвячені фантастиці, неформальній кібернетиці, гуманітарним наукам і професії радянського програміста — відкриються в березні та квітні.


У січні 2021 р. DataArt запустив сайт власного музейного проєкту, присвяченого еволюції комп’ютерної техніки, перш за все, на території колишнього СРСР і країн Східної Європи. Основну колекцію доповнюють кілька десятків інтерв’ю з діячами галузі та фотогалереєю колекції, яку було зібрано ентузіастами-співробітниками компанії. Автори музейного проєкту намагались розповісти про основні етапи історії розвитку кібернетики на території колишнього Радянського Союзу через призму людських історій тих, хто цю історію створював. Експозиція і збори текстів продовжують поповнюватися і зараз.

Про Arzamas

Arzamas — просвітницький проєкт, присвячений історії культури, і одна з провідних російських онлайн-платформ для самоосвіти. Arzamas розповідає про літературу, музику, мистецтво, історію та інші гуманітарні науки, а також про все, що може знайти в них своє відображення. Аудіо- і відеокурси, путівники і спогади, лекції, прочитані провідними вченими, статті та фотогалереї — на сайті arzamas.academy є все, щоб дізнаватися нове було просто й цікаво.

Коментарі