Індустрія 4.0 – підсумки конференції

IT Cluster Kharkiv IT Cluster

4-5 жовтня в Національному аерокосмічному університеті ХАІ ім.Жуковського відбулася конференція, присвячена новому витку технологічної еволюції в Індустрію 4.0.

Kharkiv IT Cluster виступив партнером заходу, а його учасники озвучили ряд тез про перспективи і умови переходу української промисловості на наступний рівень.

 

Кластеризація

У процесі трансформації індустрії особлива роль відводиться територіальним об’єднанням підприємств. Вони виступають ядром екосистеми і майданчиком для діалогу бізнесу, освітніх установ і місцевої влади та створюють позитивний імідж галузі для залучення інвесторів. В Україні налічується 17 IT кластерів. Деякі називаються інакше, але по суті є об’єднаннями технологічних компаній. З кластерами виробничих підприємств ситуація менш райдужна.

Розвиток внутрішнього ринку технологічних послуг

Протягом останніх трьох років в Україні багато говорять про стартапи і покладають на них великі надії, розглядаючи їх як золоту жилу економічного буму. Тоді як в світових практиках саме промислові гіганти є основними замовниками на розробки. Вони купують інноваційні стартапи, щоб впровадити їх у себе. 95% українських IT компаній працюють на експорт, тому що запиту від місцевої промисловості на їхні послуги майже немає. Вихід – залучити великих західних гравців будувати офіси і центри розробки в Україні. Місцевій промисловості не вистачає навичок управління інноваціями, щоб залучати IT сектор до вирішення виробничих завдань.

Приємно усвідомлювати, що прямо тут і зараз українські девелопери працюють, наприклад, над рішеннями для чеського автопрому або міської інфраструктури. Однак було б ще приємніше знати, що схожі рішення давно працюють у нас, в Україні.

Комерціалізація наукових розробок

Щоб інновація була втілена, її повинні купити і впровадити, інакше вона залишається нікому не потрібною. Сьогодні розробки багатьох українських вчених припадають пилом на полицях. Зараз в країні є великий запит на R&D центри, де команди ентузіастів могли випробувати свої проекти. Окремим питанням стоїть придбання обладнання, і тут очікується участь держави у вигляді податкових пільг. Зараз, купуючи техніку за грантові кошти, вчені змушені платити близько 40% податків, що ніяк не сприяє розвитку дослідницьких центрів. З цим треба щось робити.

І, нарешті, кадровий голод

Про нестачу талановитої молоді в промисловості говорять всі. Лише деякі випускники інженерних факультетів йдуть працювати за фахом. Розробка програмного забезпечення сьогодні в їхніх очах виглядає більш привабливою. І тут вирішальним фактором стане системна робота над іміджем професії інженера і промислових підприємств в цілому. Мілленіали йдуть туди, де їм цікаво і комфортно працювати, є свобода і залученість кожного співробітника в процес досягнення загального результату. Українським підприємствам доведеться навчитися спілкуватися з цим поколінням зрозумілою їм мовою і на звичних їм майданчиках.

Рух України до індустрії 4.0 при сприятливих умовах для децентралізації призведе до формування у окремих регіонів своїх політик розвитку. Про це говорили і в контексті проекту SMART спеціалізацій – визначення ключових сегментів розвитку регіону. При наявному потенціалі у Харкова є всі шанси стати науково-технологічним центром країни, де майданчиком спільних інтересів якраз і стане Kharkiv IT Cluster.

 

Коментарі